HomeUSA

Głównym wydarzeniem politycznym 2020 roku w USA będą wybory prezydenckie

Głównym wydarzeniem politycznym 2020 roku w USA będą wybory prezydenckie

Głównym wydarzeniem politycznym nowego roku w Stanach Zjednoczonych będą wybory prezydenckie. O reelekcje ubiegać się będzie ubiegać się obecny prezydent Donald Trump. Jego rywal z Partii Demokratycznej zostanie wyłoniony w prawyborach, które rozpoczną się na początku lutego.
Prezydent Donald Trump oficjalnie rozpoczął kampanię o reelekcję w czerwcu ubiegłego roku, podczas wiecu w Orlando na Florydzie. Wtedy tez ogłosił nowe hasło wyborcze. Brzmi ono „Keep America Great”, czyli „Utrzymać wspaniałość Ameryki”, które nawiązuje do hasła w poprzedniej kampanii „Make America Great Again”.
Mimo stosunkowo niskiego poparcia w sondażach, które utrzymuje się na poziomie 40-45 procent Donald Trump ma duże szanse na reelekcję. W stanach, które przesądza o wyniku wyborów takich jak Wisconsin, Michigan czy Pensylwania jego notowania są wyraźnie lepsze. Najgroźniejszym rywalem obecnego prezydenta wydaje się wiceprezydent Joe Biden. By zostać kandydatem swojej partii musi on jednak wygrać prawybory. Choć w tej chwili jest on na czele sondaży jego nominacja nie jest przesądzona. Jego atutami są doświadczenie i umiarkowane poglądy.
Problemem może okazać się jego wiek. W listopadzie Biden skończył bowiem 77 lat, a Donald Trump przy każdej okazji nazywa go „Sleepy Joe”, czyli „śpiący Joe”.
Wybory prezydenckie w USA odbędą się tradycyjnie 3 listopada.

Informacyjna Agencja Radiowa / IAR / Marek Wałkuski / Waszyngton/mcm/kj

COMMENTS