HomePOLSKA

Główka kapusty droższa niż kurczak. Ceny warzyw oszalały

Główka kapusty droższa niż kurczak. Ceny warzyw oszalały

Ceny warzyw w sklepach, na bazarach i targach w Małopolsce szokują. Większość z nich podrożała kilkukrotnie. Cena pietruszki jest wyższa niż cena mięsa! Teraz to już nawet ponad 20 zł za kilogram. Kto ma ochotę na młode ziemniaki, też musi liczyć się ze znacznie większym wydatkiem niż rok temu.

 

Teraz za ich kilogram płaci się od 3,5 do 5 zł. Zaskakuje cena kapusty. W niektórych miejscach za kilogram sprzedawcy żądają po 7 zł. A zatem dorodna główka może kosztować nawet 25 zł! A zatem komu marzy się dzienna dawki świeżych warzyw, musi się przygotować na spory wydatek.

 

Wszystko to spowodowane jest najpierw suszą, a później ulewnymi opadami deszczu i podtopieniami. Na to wszystko nałożyły się wiosenne przymrozki a teraz wysokie ceny paliw, co również ma odzwierciedlenie w kosztach produkcji warzyw. Zobacz, jakie obecnie ceny warzyw dominują w regionie na bazarach, targach i w sklepach. Czy czeka nas w tym reku rekordowo drogi sezon na warzywa i owoce?

 

Drastyczne zmiany dotknęły cen winogron, papryki, fasolki szparagowej i gruszek. W tamtym roku winogrona jasne kosztowały 7 zł, w 2019 roku trzeba za kilogram zapłacić już 18 zł! Podobnie sprawa wygląda z papryką. Na Placu Imbramowskim w Krakowie kosztowała 6 zł. Teraz kilogram jest wystawiany za 14 zł.

 

Mogą w najbliższych dniach nieco potanieć. Ale to wyjątek. Podwyżki cen szczególnie widoczne są w przypadku kapusty

 

W przypadku cebuli obserwujemy ponad 3-krotny wzrost, buraków ćwikłowych i selerów wzrost o ok. 25 proc. W niektórych sklepach dochodzi do dantejskich scen. Gdy pojawia się promocja, ludzie zaczynają bić się między sobą o główkę kapusty! Ceny warzyw w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy wzrosły średnio o 16 proc. (według danych GUS), ale kapusta podrożała o ponad 500 proc. (ceny z warszawskiej giełdy hurtowej Bronisze).

 

Wysokie ceny utrzymają się do momentu, aż nadejdzie sezon na rodzime nowalijki i dojrzewające dopiero owoce w sadach. Wiele zależeć będzie jednak od tego, czy nie nadejdzie susza…

 

PUMA aipCOMMENTS