HomeKultura

Gliński: Zakładamy odsłonięcie pomnika Bitwy Warszawskiej w przyszłym roku w jej rocznicę

Gliński: Zakładamy odsłonięcie pomnika Bitwy Warszawskiej w przyszłym roku w jej rocznicę

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński poinformował, że harmonogram budowy pomnika Bitwy Warszawskiej “jest optymistyczny” – zakłada odsłonięcie go w 100. rocznicę – 15 sierpnia 2020 roku. Podczas spotkania z władzami Warszawy powiedział, że pomnik będzie “usytuowany maksymalnie wysoko” na Placu na Rozdrożu. Wyjawił, że wolą było, by pomnik powstał w “Alei Ojców Niepodległości”. “I miasto Warszawa, i ja z moimi współpracownikami myśleliśmy o Placu Na Rozdrożu jako najlepszym miejscu na budowę tego pomnika” – wyjaśnił.

Piotr Gliński zapowiedział, że jutro rozpocznie się otwarty konkurs na budowę pomnika. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca lutego przyszłego roku. Wicepremier dodał, że zespół, który zajmuje się budową, czeka intensywna praca. “Są duże szanse, że osiągniemy cel, którym jest godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej, czyli budowa pomnika” – zapewnił.

Piotr Gliński powiedział ponadto, że jest zwolennikiem klasycznego łuku triumfalnego, ale organizatorzy konkursu, czyli miasto Warszawa, zdecydowali się na otwartą formułę. “Poszliśmy na kompromis” – podkreślił. Wicepremier wyjaśnił, że ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego jest gotowe wesprzeć finansowo budowę pomnika. “Myślimy też o projekcie komunikacyjnym, o który – jako MKiDN – byśmy zadbali” – dodał.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że wczesną jesienią 2017 roku, zainspirowany inicjatywą Jana Pietrzaka, zaproponował stołecznym władzom budowę pomnika.
Piotr Gliński podziękował satyrykowi Janowi Pietrzakowi, warszawskim radnym, władzom miasta, konserwatorowi zabytków i środowiskom, które zabiegały o budowę pomnika Bitwy Warszawskiej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Twitter, wczesn./Wj/kj/to/

COMMENTS