HomeKultura

Gliński: Trudne rozmowy w sprawie odkupienia Polskich Nagrań od Warner Music Poland

Gliński: Trudne rozmowy w sprawie odkupienia Polskich Nagrań od Warner Music Poland

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi rozmowy w sprawie odkupienia prawa własności do katalogu zbiorów Polskich Nagrań od Warner Music Poland. Państwo chce odzyskać prawa do unikatowego, liczącego niemal 40 tysięcy nagrań archiwum spółki. 

Jak jednak podkreśla w rozmowie z IAR wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński negocjacje są bardzo trudne, ponieważ partnerem jest firma prywatna, której zależy na zysku. Minister oświadczył, że “po raz drugi na nas nie zarobi”.
Piotr Gliński przypomniał, że sprzedając Polskie Nagrania poprzedni rząd zbyt także prawa do dzieł wybitnych polskich twórców. Transakcja miała być spowodowana zadłużeniem w wysokości blisko 2 milionów złotych, które powstało wskutek przegranego procesu ze spadkobiercami Anny German. W ocenie wicepremiera nie była to jednak suma, której Państwo Polskie, czy Ministerstwo Kultury nie dałoby rady spłacić.
Minister Piotr Gliński mówił, że poprzedni rząd powinien był uregulować to zadłużenie i przekształcić Polskie Nagrania w instytucję kultury, zachowując ten dorobek dziedzictwa. Zaniechanie tego ocenił jako “absolutny brak odpowiedzialności”. Podkreślił, że obecny obóz rządzący przekształcił w instytucje kultury między innymi Państwowy Instytut Wydawniczy, Polskie Wydawnictwo Muzyczne i Studio Filmowe w Bielsku-Białej. Dzięki temu zostały one uratowane i działają do dziś. “Wydanie tych instytucji na żer rynku, jak robili to poprzednicy, powodowało ich niszczenie i wykupywanie” – zaznaczał wicepremier.
Warner Music Poland kupił najstarszą polską wytwórnię muzyczną w 2015 roku za 8,1 mln złotych. Znajdują się tam między innymi nagrania konkursów pianistycznych Fryderyka Chopina, pochodzące z rejestracji nagrania festiwali Warszawska Jesień, Jazz Jamboree, nagrania duetu autorskiego Jeremiego Przybory i Jerzego Wasowskiego, nagrania artystów muzyki popularnej takich jak Czesław Niemen, Anna Jantar, Wojciech Młynarski, Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Marek Grechuta, Krzysztof Klenczon czy Skaldowie.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Dorota Piotrowska&Agata Woźniak/jl/dw

COMMENTS