HomePOLSKA

Gliński: Prawdopodobnie w styczniu decyzje w sprawie powołania Muzeum Getta Warszawskiego

Gliński: Prawdopodobnie w styczniu decyzje w sprawie powołania Muzeum Getta Warszawskiego

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński zapowiedział, że prawdopodobnie w styczniu zostaną podjęte decyzje dotyczące powołania Muzeum Getta Warszawskiego. Szef resortu kultury poinformował o tym podczas konferencji w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. 
Pierwsze deklaracje w tej sprawie padły podczas podsumowania dwóch lat pracy resortu. Piotr Gliński podkreślił, że je podtrzymuje, a rozmowy trwają. Szef resortu kultury wyjaśniał, że są pewne trudności z obecnym dysponentem tej nieruchomości. “Obiecano nam, że będziemy mogli to zrealizować do końca roku, później okazało się ze strony tego dysponenta, że jest to niemożliwe do końca roku, ale my jesteśmy cierpliwi i będziemy to realizowali” – zaznaczył. Jak dodał, ministerstwo chce w formie dzierżawy uzyskać prawo do budynku, w którym planowana jest lokalizacja Muzeum. Piotr Gliński podkreślił też, że resort chce, by była to niezależna, państwowa instytucja kultury.
Muzeum miałaby powstać na terenie dawnego szpitala dziecięcego, czynnego także przez pierwsze lata II wojny światowej na terenie getta warszawskiego.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Agata Woźniak&Dorota Piotrowska/dyd

COMMENTS