HomeKultura

Gliński: HBO, Netflix i inne platformy zarabiają teraz najlepiej, podczas gdy większa część kultury nie ma dochodów

Gliński: HBO, Netflix i inne platformy zarabiają teraz najlepiej, podczas gdy większa część kultury nie ma dochodów

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński powiedział, że muzea i galerie sztuki zostaną otwarte stopniowo, zgodnie z reżimem sanitarnym. Według nowego planu łagodzenia ograniczeń, związanych z epidemią koronawirusa, od czwartego maja mogą wznowić działalność muzea, galerie sztuki, biblioteki, archiwa oraz księgarnie i księgarnie w galeriach handlowych.

Wicepremier Gliński powiedział w TVP Info, że to dobra wiadomość dla wszystkich, a zwłaszcza dla miłośników kultury. Zastrzegł jednak, że nie można jeszcze mówić o powrocie muzeów i galerii do normalnej działalności. Na pewno nie będą na razie organizowane zbiorowe wydarzenia kulturalne. Decyzje co do trybu otwierania poszczególnych instytucji będą podejmować ich dyrektorzy w porozumieniu ze służbami sanitarnymi.

Mówiąc o propozycji wprowadzenia opłat od serwisów internetowych VOD, zawartej w projekcie “tarczy antykryzysowej 3.0”, minister kultury wyjaśnił, że jest to składka na produkcję filmową, podobna do tej, jaką płacą stacje telewizyjne i właściciele kin. Chodzi o to, by wzmacniać polski rynek filmowy, żeby twórcy mieli możliwość nagrywania filmów, które będa potem dostępne między innymi na tych platformach.

Minister Gliński dodał, że opłata ma wynieść półtora procent od przychodu. Zauważył też, że platformy VOD zarabiają teraz najlepiej, podczas gdy większa część kultury nie ma dochodów.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d Siekaj/w dw

COMMENTS