HomeKultura

Gliński: 20 mln złotych na stypendia dla artystów w ramach programu „Kultura w sieci”

Gliński: 20 mln złotych na stypendia dla artystów w ramach programu „Kultura w sieci”

Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński rozstrzygnął stypendialną część programu “Kultura w sieci”. Trzymiesięczne stypendia – każde w wysokości 9 tysięcy złotych – otrzyma 2223 artystów i twórców. W sumie na tę część programu przeznaczono 20 milionów złotych.

„Zróżnicowanie jest bardzo duże: wśród nagrodzonych projektów jest blog opisujący pracę wiolonczelistki, czytanie wierszy, prezentacja działalności artystycznej w obszarze sztuk wizualnych czy internetowe warsztaty budowy krosna i tkania ręcznego z obszaru kultury ludowej” – mówił minister Gliński.

Stypendia zostały przyznane w 9 kategoriach: muzyka, sztuki wizualne, animacja i edukacja kulturalna, literatura, film, teatr, taniec, twórczość ludowa oraz zarządzanie kulturą i wspieranie rozwoju kadr kultury.

Ze względu na ogromną liczbę wnioskujących (4 370 poprawnych formalnie wniosków) minister podjął decyzję o przyznaniu stypendiów trzymiesięcznych zamiast sześciomiesięcznych. Dzięki temu lista stypendystów, którzy uzyskali wsparcie, jest dwukrotnie dłuższa.

Program „Kultura w sieci” składa się z dwóch części – dotacji i stypendiów. W ramach części dotacyjnej, rozstrzygniętej 15 maja, wsparcie otrzymało 1 182 beneficjentów z całej Polski. Wysokość wsparcia to 60 milionów złotych.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego podkreśla, że wsparcie w ramach „Kultury w sieci” ma podwójny wymiar. Z jednej strony to konkretna pomoc finansowa dla artystów, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji. Z drugiej strony projekty będą udostępnione w sieci bezpłatnie, a więc będą dostępne dla wszystkich.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/ #Piotrowska/i jf/w sk

COMMENTS