HomePOLSKA

Giertych złamał tajemnicę adwokacką?

Giertych złamał tajemnicę adwokacką?

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie wydała komunikat w sprawie publikacji dziennika “Super Express” oraz serwisu TVP INFO.

ORA informuje, że w związku z artykułem dziennika “SE” z dnia 1 czerwca pt. “Afera z lewymi maseczkami. Instruktor narciarski szukał pomocy u Giertycha” oraz opublikowanymi w tej sprawie informacjami przez serwis TVP INFO, dziekan ORA w Warszawie, adwokat Mikołaj Pietrzak – w imieniu Prezydium ORA w Warszawie – zwrócił się do Rzecznika Dyscyplinarnego Izby Adwokackiej w Warszawie o rozważenie zasadności podjęcia stosownych czynności w sprawie opisanej w/w publikacjach.

Jak czytamy w komunikacie, Prezydium ORA w Warszawie jest zainteresowane w pełni transparentnym wyjaśnieniem opublikowanych w mediach okoliczności sprawy, szczególnie dotyczących tajemnicy adwokackiej.
“Podkreślamy także, iż tajemnica adwokacka jest elementem prawidłowego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości i całego systemu ochrony prawnej w demokratycznym państwie prawa, stanowiąc gwarancję praw i wolności obywatelskich” – oświadcza Okręgowa Rada Adwokacka.

W połowie maja “Gazeta Wyborcza” opisała sprawę zakupu przez ministerstwo zdrowia maseczek ochronnych z Chin, które nie spełniały norm. Z publikacji wynikało, że w transakcji opiewającej na 5 milionów złotych miał pośredniczyć Łukasz G. – znajomy rodziny szefa resortu zdrowia Łukasza Szumowskiego. Ministerstwo zdrowia zażądało zwrotu pieniędzy za wadliwy towar lub wymianę go na pełnowartościowy. W związku z tym, że kroki te nie przyniosły efektu, resort w połowie maja skierował sprawę do prokuratury.

Jak informuje dziś “Super Express”, sprawa ma drugie dno. Kiedy ministerstwo zażądało od Łukasza G. zwrotu pieniędzy za towar niespełniający norm, ten 6 maja zwrócił się o pomoc do kancelarii adwokackiej Romana Giertycha. Dzień później przedsiębiorca miał wypowiedzieć mecenasowi pełnomocnictwo i zażądać zachowania tajemnicy przez wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu, w tym Wojciecha C., oraz niepodawania przez nie do publicznej wiadomości treści odbytej rozmowy.

Wojciech Czuchnowski, autor artykułu w “Gazecie Wyborczej” opisującego sprawę maseczek, zapytany przez “Super Express” o to, czy uczestniczył w spotkaniu Giertycha z Łukaszem G., zasłonił się tajemnicą dziennikarską. Z kolei Roman Giertych stwierdził, że nie wypowiada się publicznie na temat pracy w kancelarii.

IAR/ORA w Warszawie/wcześn./w hm

COMMENTS