3.6 C
Chicago
sobota, 20 kwietnia, 2024

Gersdorf: Nowa ustawa o Sądzie Najwyższym doprowadzi do niekonstytucyjnego ukształtowania ustroju tej instytucji

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf przedstawiła sprawozdanie z rocznej działalności Sądu. Doroczne zgromadzenie sędziów Sądu Najwyższego odbyło się z udziałem przedstawiciele władz państwowych i środowisk prawniczych. 
Małgorzata Gersdorf powiedziała, że nowa ustawa o Sądzie Najwyższym doprowadzi do ukształtowania ustroju sądu, który będzie niezgodny z ustawą zasadniczą. Prezes Gersdorf dodała, że jest prawie pewne, iż dzisiejsze zgromadzenie jest ostatnim w takim składzie. Kolejne zgromadzenia – jak mówiła prezes Sądu Najwyższego – będą inne, będą się odbywały w innej rzeczywistości prawnej.
Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego poinformowała, że w ubiegłym roku średni czas oczekiwania na rozpatrzenie sprawy w tej instytucji wyniósł siedem miesięcy. Najkrócej – dwa miesiące – czekano na rozpoznanie spraw w Izbie Wojskowej Sądu Najwyższego, a najdłużej – trzymaście miesięcy – w Izbie Pracy. W 2017 roku Sąd Najwyższy rozpoznał w sumie ponad 11300 spraw.
Obecny na dorocznym zgromadzeniu przedstawiciel prezydenta, minister Andrzej Dera, odczytał list do sędziów, jaki wystosował Andrzej Duda. Prezydent napisał, że każda instytucja w państwie – także Sąd Najwyższy – podlega ocenie obywateli. Odnosząc się do zmian w ustawie o Sądzie Najwyższym prezydent napisał, że liczy na uzdrowienie sytuacji w sądownictwie.
Minister Andrzej Dera po zakończeniu zgromadzenia ogólnego odniósł się w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową do zarzutów, jakie padały w wystąpieniach poszczególnych sędziów pod adresem nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Minister powiedział, że są to głosy środowiska, które nie zgadza się na reformę i uważa, że powinno być, jak jest obecnie. „A jak jest, to widać w badaniach, gdzie 70 do 80 procent społeczeństwa mówi, że jest źle” – zaznaczył Andrzej Dera. Dodał, że władza, która została wybrana w demokratyczny sposób, przyjęła taki sposób reformy sądownictwa i ma do tego mandat.
Po Wielkanocy, we wtorek 3 kwietnia, wejdzie w życie nowa ustawa o Sądzie Najwyższym. W instytucji tej powstaną dwie izby: Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych oraz Dyscyplinarna – z udziałem ławników wybieranych przez Senat. Nowe przepisy wprowadzają również możliwość składania do Sądu Najwyższego skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki sądów.
Ustawa przewiduje również przechodzenie sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, z możliwością przedłużania czasu ich pracy przez prezydenta. Trzy miesiące od wejścia w życie ustawy w stan spoczynku ma przejść między innymi obecna Pierwsza Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzata Gersdorf.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/A.Drążkiewicz/wcześniejsze/Siekaj

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520