27.2 C
Chicago
niedziela, 21 lipca, 2024

Gepard Robot Cheetah 2 potrafi pokonywać przeszkody!

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Działające w ramach instytutu MIT laboratorium Biomimetics Robotics Lab zaprojektowało nową wersję swojego robotycznego geparda. Cheetah 2, poprzez swoją zwiększoną zwinność i szybkość, jest jeszcze bardziej podobny do swojego zwierzęcego „ojca”. Potrafi z dużą dokładnością przeanalizować przeszkody na swojej drodze, a następnie przeskoczyć je, jeśli tylko nie są wyższe niż 40 centymetrów.

[youtube id=”_luhn7TLfWU” width=”620″ height=”360″]

Podczas skoku Cheetah 2 naśladuje ruchy rzeczywistego geparda, za co odpowiada przygotowany przez konstruktorów system trzech algorytmów działających w czasie rzeczywistym. Pierwszy odpowiada za wykrywanie przeszkód dzięki czujnikowi laserowemu umieszczonemu z przodu robota. Na podstawie tych danych Cheetah 2 ocenia odległość do przeszkody i jej wysokość. Następnie dostosowuje prędkość i ułożenie „łap”, aby wydłużyć lub skrócić skok. Wreszcie ostatni algorytm określa siłę nacisku potrzebną do wykonania idealnego skoku. Jaki jest efekt?

Projekt MIT Cheetah finansowany jest przez agencję DARPA. Można się więc domyślać, że technologia ta ostatecznie znajdzie zastosowanie nigdzie indziej, jak właśnie w wojsku. Robot jest zaskakująco zwrotny i stabilny, a jednocześnie całkiem szybki. Być może posłuży więc do transportu zaopatrzenia na froncie.

Foto Flickr, Video: Youtube

Źródło: SlashGear, Engadget

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520