Geo-Metan czyli gaz ze złóż węgla. Dzięki tej technologii produkcja gazu w Polsce wzrośnie o miliard m3 rocznie

Geo-Metan czyli gaz ze złóż węgla. Dzięki tej technologii produkcja gazu w Polsce wzrośnie o miliard m3 rocznie

Wicepremier Jacek Sasin powiedział podczas wizyty mówił w Gilowicach na Górnym Śląsku, że w najbliższych dziesięciu latach dzięki wydobyciu metanu z pokładów węgla nadal jedna czwarta gazu będzie pochodziła z krajowych źródeł. W Gilowicach Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo pozyskuje gaz właśnie ze złóż węgla.

Jak mówił wicepremier, dzięki temu projektowi – pod nazwą Geo-Metan – jest szansa na zwiększenie krajowego wydobycia gazu o nawet miliard do półtora miliarda metrów sześciennych rocznie. Jacek Sasin podkreślił, że w Polsce wzrasta zapotrzebowanie na paliwo gazowe. Obecnie jego zużycie wynosi ponad 18 miliardów metrów sześciennych rocznie, ale w najbliższych dziesięciu latach może wzrosnąć do około 20 miliardów. Wicepremier przekonywał, że w dzięki wykorzystaniu metanu z węgla, w perspektywie tej dekady nadal jedna czwarta gazu zużywanego w Polsce będzie pochodziła ze źródeł krajowych.
Wicepremier mówił też o korzyściach dla środowiska, jakie niesie ze sobą usuwanie metanu ze złóż węgla w Gilowicach. Wyjaśniał, że podczas tego procesu gaz nie trafia do atmosfery, co często zdarza się w przypadku standardowej eksploatacji węgla. Jak wskazywał, pozyskiwanie metanu ze złóż węgla, w celach energetycznych, powoduje, że gaz nie przedostaje się do powietrza. Wicepremier Sasin stwierdził, że metan, obok dwutlenku węgla, jest gazem cieplarnianym, “bardzo agresywnym, bardzo źle wpływającym na atmosferę”.
Wicepremier wśród korzyści pozyskiwania metanu z węgla wymienił też zwiększenie bezpieczeństwa w kopalni, bo uwalniający się gaz jest zagrożeniem dla górników.
Obecnie w Polsce wydobywa się około 4 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie. Wicepremier Jacek Sasin podkreślił, że gdy partia rządząca obejmowała władzę w 2015 roku 87 procent importowanego gazu pochodziło ze Wschodu, a po dwóch latach ten udział spadł do 70 procent.
Projekt Geo-Metan w Gilowicach w powiecie pszczyńskim jest realizowany od 2016 roku. Jest tu generator prądu elektrycznego, która zamienia wydobywany metan w prąd. W przyszłym roku gaz zasili lokalną sieć gazowniczą.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Agnieszka Jasik/Gilowice/sjoCOMMENTS

WORDPRESS: 0