HomeChicago

Generał Edward Rowny celebruje 100. urodziny!

Generał Edward Rowny celebruje 100. urodziny!

WASZYNGTON/CHICAGO: Ambasador RP w Waszyngtonie – Piotr Wilczek zorganizował Generalowi Edwardowi Rownemu  uroczyste przyjęcie z okazji 100. urodzin, które miały miejsce 3 kwietnia, 2017 roku.

Uroczyste przyjęcie odbyło się w rezydencji ambasadora  RP w Waszyngtonie w dniu 6 kwietnia, 2017 roku.

W uroczystości Szanownego Jubilata wzięli udział przedstawiciele amerykańskiego Kongresu, m.in. kongresmenka Marcy Kaptur z Ohio – Wice-przewodnicząca Kongresowego Komitetu d/s Polski, dyplomaci, przedstawciele środowisk polonijnych i liczna rodzina generała.

W imieniu Prezydenta RP Andrzeja Dudy ambasador Piotr Wilczek wręczył Generałowi Edwardowi Rownemu Wielki Krzyż Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, jedno z najwyższych odznaczeń rządu polskiego.

Ambasador Piotr Wilczek witając Szanownego Jubilata i zaproszonych gości, przypomniał niektóre ze wspaniałych osiagnięć generała Rownego, jego wkład dla USA, dla Polski, szczególnie w okresie wchodzenia Polski do NATO.

W czasie uroczystego przyjęcia wyświetlono film dokumentalny na temat życia Generała Rownego pt. „Ambasador Pokoju”,którego reżyserem i scenarzystą jest Wiesław Dąbrowski.

 „W tym historycznym dokumencie ukazano wielowiekową polską aktywność militarną w dziedzinie budowania światowego pokoju, w oparciu o współpracę ze Stanami Zjednoczonymi. Bohaterem filmu jest oczywiście generał armii amerykańskiej – Edward Rowny, czytamy we wprowadzeniu do filmu.

Film ten był transmitowany przez TVP1 w dniu urodzin Generała Edwarda Rownego, czyli 3 kwietnia. Potem powtórki były transmitowane przez TV Polonia kilka dni póżniej.

Polecam Państwa uwadze ten film.  Bardzo cenię sobie przyjażń z Generałem Rownym. Generał Edward Rowny mieszka w Waszyngtonie w specjalnym kompleksie apartamentów, przeznaczonych dla weteranów amerykańskiej armii.

Przed rokiem miałem przyjemność odwiedzić go i spędzić trochę czasu na rozmowie o sprawach Ameryki, Polonii i Polski. Pomimo ograniczeń ruchowych (porusza się na wózku) i w połowie lat 90. XX wieku stracił wzrok, wciąż dobrze słyszy i pracuje po kilkanaście godzin dziennie: słuchając kaset, pisząc artykuły, książki, odpowiadając na korespondencję elektroniczną dzięki specjalnym urządzeniom i korzystajac z pomocy asystentów. Ambasador wciaż myśli optymistycznie i przyszłościowo o wielu sprawach. Inspiracją dla niego jest Ignacy J. Paderewski.

W czasie wizyty Ambasadora Piotra Wilczka w Chicago zapytałem go o tę uroczystość urodzinową Generała Rownego. W odpowiedzi na moje pytanie, opowiadał z wielkim znawstwem i uznaniem polonijnym dziennikarzom z Chicago o osiągnięciach Rownego.

Dowiedzieliśmy się także, że Ambasador Piotr Wilczek współnie z Wiceprezesem Rady Ministrów, Mateuszem Morawieckim, odwiedzili Generała Rownego w jego rezydencji w przeddzień jego urodzin, aby złożyć mu życzenia.

 Życzenia urodzinowe dla Generała Edwarda Rownego napływają od kilku tygodni od przyjaciół, znajomych, rodziny, od dyplomatów, wojskowych.

 Generał Rowny skończył słynną amerykańską uczelnię wojskową West Point, założoną jeszcze przez T. Kościuszkę w 1941 roku.  Potem służył w czasie kampanii włoskiej w czasie II wojny światowej, brał udział w planowaniu działań wojennych pod koniec II wojny światowej na Pacyfiku, służył w wojnach w Korei, Wietnamie. Dowodził także wojskami NATO w czasie wyjścia z Francji.

 Generał Edward Rowny uważany jest za jednego z 10 najważniejszych dowódców armii Stanów Zjednoczonych.

Posiada ogromne zasługi w amerykańskiej dyplomacji, gdzie jako doradca pięciu amerykańskich prezydentów, dzięki polityce „pokój przez siłę”, przyczynił się do redukcji broni nuklearnej. Najbardziej znaczący był jego wkład w czasie prezydentury Ronalda Reagana, kiedy udało się wynegocjować z Rosjanami redukcję broni nuklearnej. Rokowania te podpisał potem Prezydent Ronald Reagan, co przyczyniło się  do większej stabilizacji na świecie w okresie trwania zimnej wojny.

Dzięki staraniom Generała Rownego udało się sprowadzić prochy śp. Ignacego Jana Paderewskiego do Polski, aby spełnić testament artysty. Miało to miejsce w 1992 roku w czasie wizyty prezydenta George’a W. Busha w Polsce.

 Generał Rowny jest wciąż  bardzo aktywny na różnych polach. Jest jednym ze współzałożycieli organizacji American Polish Advisory Council (Amerykańsko-Polski Komitet Doradczy), którą założył wspólnie ze śp. ambasadorem Nicolasem Rey’em.  Organizacja to popiera sprawy polsko-amerykańskie. Od wielu lat są organizowane konferencje w różnych miejscach Stanów Zjednoczonych dotyczące polsko-amerykańskiej tematyki.

Jednym z życzeń urodzinowych Generała Rownego jest zbieranie funduszy na stypendium im. Ignacego Jana Paderewskiego. Generał ufundowal to stypendium dla zdolnych studentów z Polski. Umożliwia ono kilkumiesięczny pobyt w Stanach Zjednoczonych studentom i odbywanie praktyk w ważnych amerykańskich instytucjach. Zamierzeniem Rownego jest, aby to stypendium mogło funkcjonować na stałe w przyszłości i służyć polskim studentom. Pojawiło sie kilku hojnych darczynców, którzy są gotowi podwoić środki przekazane na stypendium.

W ubiegłym roku spotkałem w Indianapolis byłego Senatora Richarda Lugara, któremu podziękowałem za to, że stworzył w przeszłości możliwość dla studentów z Polski, aby odbywali u niego praktyki. Było to rezultatem właśnie stypendium im. Paderewskiego ufundowanego przez Generała Rownego.

Gratulujemy Jubilatowi pięknego jubileuszu i odznaczenia. Dziękujemy za jego pracę na rzecz USA, Polski i Polonii.

Dodajmy, że General Edward Rowny otrzymał w przeszłości Nagrodę Dziedzictwa od Kongresu Polonii Amerykańskiej za jego wybitne osiągnięcia dla USA, Polonii i Polski.

 Życzymy mu dużo zdrowia, szczęścia, wszelkiej pomyślności i 120 lat życia.

 

@ Tekst Andrzej (Andrew) Mikołajczyk
Zdjęcia: dzięki uprzejmości  @ Generała Edwarda Rownego

COMMENTS