2.2 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Gdynia: Złote Lwy dla filmu „Cicha Noc”

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Grand Prix 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni dostał film „Cicha noc” Piotra Domalewskiego. W tym roku w Konkursie Głównym o Grand Prix festiwalu walczyło 17 filmów, w tym 8 debiutów.
„Cicha noc” Piotra Domalewskiego jest pełnometrażowym debiutem reżysera. Przedstawia historię Adama, który na co dzień pracuje za granicą. W Wigilię Bożego Narodzenia bohater odwiedza swój rodzinny dom na polskiej prowincji. Z początku ukrywa prawdziwy powód tej nieoczekiwanej wizyty, ale wkrótce zaczyna wprowadzać kolejnych krewnych w swoje plany.
Główną rolę w filmie gra Dawid Ogrodnik, który podczas festiwalu odebrał nagrodę za główną rolę męską. W filmie wystąpili między innymi: Tomasz Ziętek, Arkadiusz Jakubik, Paweł Nowisz, Agnieszka Suchora i Maria Dębska.

Nagrodę Publiczności podczas 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych otrzymał film „Najlepszy” Łukasza Palkowskiego. Nagrodę za główną rolę męską w filmie „Cicha Noc” otrzymał Dawid Ogrodnik. Nagrodę za debiut aktorski otrzymała Kamila Kamińska za rolę w filmie „Najlepszy”. Statuetką za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową w filmie „Atak Paniki” uhonorowano Magdalenę Popławską. Za najlepszą drugoplanową rolę męską nagrodę otrzymał Łukasz Simlat. Jagoda Szelc odebrała dwie nagrody – za debiut reżyserski filmu „Wieża. Jasny Dzień” i za najlepszy scenariusz. W Konkursie Filmów Krótkometrażowych za film „Nic nowego pod słońcem” nagrodzono Damiana Kocura. W kategorii Inne Spojrzenie – Normana Leto za film „Photon”.
Nagrodę za dźwięk w filmie „Pomiędzy słowami” otrzymał Mirosław Makowski. Za charakteryzację do filmu „Pokot” statuetkę odebrał Janusz Kaleja. Sandro Di Stefano nagrodzony został za muzykę do filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem”. Agaty Culak otrzymała nagrodę za kostiumy do filmu „Zgoda”. Za scenografię do filmu „Najlepszy” nagrodzono Marka Warszewski, a Katarzynę Leśniak za montaż filmu „Ptaki śpiewają w Kigali”.
Platynowego Lwa za całokształt osiągnięć artystycznych odebrał Jerzy Gruza. Dyrektor Festiwalu Leszek Kopeć podkreśla, że jest to nestor polskiego kina, który jest twórcą bardzo wszechstronnym i wprowadził do kultury filmowej „swoisty ironiczny, zdystansowany i jednocześnie bardzo ciekawy rodzaj humoru”. Tym humorem, jak przypomina Leszek Kopeć, Polska żyła od lat 60., kiedy powstał serial „Wojna domowa”, a następnie „Czterdziestolatek”.
W tym roku w Konkursie Głównym o Grand Prix festiwalu walczy 17 filmów, w tym 8 debiutów.

IAR/W. Banach

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520