11.8 C
Chicago
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Gdańszczanie gromadzą się przed ratuszem. W wielu miastach i województwach trwa żałoba

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Gdańszczanie już drugi dzień z rzędu gromadzą się, by wspólnie czuwać w milczeniu po śmierci prezydenta Pawła Adamowicza. Przed gdańskim ratuszem zapalają znicze i stają w zadumie. W urzędzie wciąż można wpisywać się do księgi kondolencyjnej, która będzie wystawiona do piątku. 

 

Mieszkańcy przez cały dzień pojawiali się przed urzędem, ale od godziny 18 jest tu większa grupa osób, bo organizowane jest tu kolejne czuwanie. – Czujemy ogromny ból i smutek po śmierci prezydenta – podkreślają gdańszczanie.

Władze Gdańska ogłosiły dziś żałobę w mieście. Będzie obowiązywać do pogrzebu Pawła Adamowicza.

 


 

W wielu miastach i województwach trwa żałoba po śmierci prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz zgodziła się objąć funkcję komisarza w mieście.
W Gdańsku ogłoszono żałobę od dziś aż do dnia pogrzebu Pawła Adamowicza. Wszystkie flagi na masztach zostały opuszczone do połowy masztów, w mieście wyłączono iluminację świąteczną. Gdańszczanie wpisują się do księgi kondolencyjnej, wyłożonej w urzędzie miasta. Ma ona być dostępna przez całą dobę. Wiceprezydent Aleksandra Dulkiewicz zaapelowała o poszanowanie żałoby. Wezwała też, aby po śmierci prezydenta Adamowicza powstrzymać agresję i przemoc w życiu codziennym.
Dzisiejsze posiedzenie rządu rozpoczęło się od uczczenia minutą ciszy pamięci prezydenta Gdańska. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom ministrowie nie zajęli się projektem ustawy dotyczącym tak zwanych matczynych emerytur.
O 18.00 odbędzie się w Gdańsku czuwanie ku czci Pawła Adamowicza. Uruchomiono numery telefonów, pod którymi specjaliści udzielają wsparcia psychologicznego w związku ze śmiercią prezydenta miasta.
Żałoba obowiązuje w całym województwie pomorskim. „W związku z tragiczną śmiercią prezydenta Pawła Adamowicza, odpowiadając na potrzebę zamanifestowania jedności społecznej – podjąłem decyzję o ogłoszeniu żałoby na terenie województwa pomorskiego, która trwać będzie do dnia pogrzebu świętej pamięci Pawła Adamowicza” – napisał wojewoda Dariusz Drelich. Trzydniową żałobę ogłoszono także w Warszawie, Poznaniu, Kielcach i Sopocie.
O 19.00 ulicami Tarnobrzega na Podkarpaciu przejdzie Marsz Milczenia przeciwko przemocy i nienawiści. To wyraz solidarności z mieszkańcami Gdańska, po tragicznej śmierci prezydenta tego miasta Pawła Adamowicza. „Żegnamy z bólem Prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Każda śmierć boli i zostawia po sobie niezatarty ślad. Ta śmierć boli szczególnie. Nie powinna się wydarzyć – nie w takim miejscu, czasie i wśród ludzi, którym orkiestrowa gra WOŚP w niczym nie przeszkadzała. Jestem wstrząśnięty tą niepotrzebną śmiercią, która dotknęła całą naszą rodzinę grającą od wielu lat z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy” – napisał na stronie internetowej tarnobrzeskiego magistratu prezydent tego miasta Dariusz Bożek.
W samo południe w katowickim Urzędzie Miasta została wystawiona księga kondolencyjna poświęcona zmarłemu prezydentowi Gdańska. Prezydent miasta Marcin Krupa zachęcał mieszkańców do wpisywania swoich kondolencji i solidaryzowania się z rodziną zmarłego prezydenta i mieszkańcami Gdańska.
Wpisu w księdze kondolencyjnej w gdańskim magistracie dokonał także prezydent Gdyni Wojciech Szczurek. Zaznaczył, że wspomina Pawła Adamowicza jako wybitnego włodarza Gdańska oraz odważnego opozycjonistę. Podkreślił, że Paweł Adamowicz odczuwał radość z tego, co robił dla mieszkańców. „Czuł to co w pracy w samorządzie jest kluczowe, był wybitnym prezydentem. Dziś, kiedy mówimy o nim w czasie przeszłym, trudno sobie do końca wyobrazić, że, to co się dzieje na Pomorzu, w Trójmieście będzie się działo bez jego udziału” – dodał. Prezydent Wojciech Szczurek wspominał również zaangażowanie Pawła Adamowicza w działalność opozycyjną. „Jako młody chłopak w liceum był zaangażowany w druk i kolportaż prasy, potem przewodził strajkowi w 1988 roku na Uniwersytecie Gdańskim. To była szkoła charakterów, to budowało jego postawę i wybory, których dokonywał już po odzyskaniu przez Polskę wolności”.
Wyrazy współczucia najbliższej rodzinie Pawła Adamowicza oraz wszystkim, których dotknęła jego śmierć, złożył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. „Miłosiernego Boga proszę o życie wieczne dla Zmarłego i o ukojenie bólu wszystkich pogrążonych w żałobie” – czytamy w liście kondolencyjnym, wystosowanym przez arcybiskupa Gądeckiego w imieniu Episkopatu Polski. „Zamach na Prezydenta Gdańska i jego śmierć wstrząsnęły całym społeczeństwem, wierzącymi i niewierzącymi, ludźmi o różnych poglądach społecznych i politycznych” – napisał arcybiskup. „W tych trudnych momentach wszyscy potrzebujemy jedności i wspólnoty. Potrzebujemy wspólnej modlitwy i refleksji, aby już nigdy więcej nie powtórzyły się podobne wydarzenia. Wieczny odpoczynek racz Mu dać Panie” – napisał przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
Wiceprezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, pełniąca obowiązki prezydenta, zgodziła się objąć funkcję komisarza w mieście. Propozycję taką złożył jej szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Michał Dworczyk i wojewoda pomorski Dariusz Drelich. Jak powiedziała wiceprezydent, formalności związane z objęciem funkcji potrwają jeszcze jakiś czas. Komisarz będzie sprawował władzę w mieście do momentu wyboru nowego prezydenta.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)wcześn./dwi/sk

IAR A.Jasik, Gdańsk / gaj/kj

fot. gdansk.pl

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520