Gdańsk: Prezydent Dulkiewicz przeprosiła za “egzotycznych gości”

Gdańsk: Prezydent Dulkiewicz przeprosiła za “egzotycznych gości”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz przeprosiła za swoje niefortunne słowa skierowane do mówców niedzielnej debaty “Solidarność i pokój” w ECS. “Za przejęzyczenie osobiście przeprosiłam” – napisała na Twitterze Dulkiewicz.

Burmistrz Londynu, Sadiq Khan i sekretarz stanu landu Berlin, Sawsan Chebli, byli obok prezydent Gdańska i prezydenta Białegostoku Tadeusza Truskolaskiego, mówcami w czasie debaty “Solidarność i pokój” 1 września w ECS. Oboje są potomkami rodzin emigrantów z krajów islamskich (Chebli z Liban, Khan z Pakistanu), których kariery polityczno-samorządowe są pełne sukcesów i skutecznej pracy na rzecz lokalnych społeczności.

 

Krótko po rozpoczęciu dyskusji prezydent Gdańska stwierdziła, że dzięki zmianom, które nastąpiły 4 czerwca 1989 r. “zaczęła się wolna Polska”, nasz kraj mógł wejść do NATO i UE. Dulkiewicz dodała także, że dzięki temu możemy “mieć tak egzotycznych gości jak wy” – zwracając się do Sawsan Chebli i Sadiqa Khana. Oczywiście wiadome było, że prezydent Gdańska w żaden sposób nie chciała ująć burmistrzowi Londynu i członkini lokalnego parlamentu Berlina (chodziło raczej o podkreślenie wielokulturowości obojga zagranicznych polityków), niemniej dało się odczuć na sali konsternację. Niestety, z punktu widzenia dyplomacji chociażby, słowa Aleksandry Dulkiewicz należy traktować jako wpadkę.

 

Chwilę później Sadiq Khan w przepięknej, “brytyjskiej” angielszczyźnie próbował rozładować napięcie, mówiąc, że “nazywano go różnie, ale egzotycznym nigdy”. Sama Dulkiewicz przeprosiła później na Twitterze. “Dziękuję uczestnikom debaty w ECS. Ich obecność w mieście wolności, równości i solidarności była symboliczna. Za przejęzyczenie osobiście przeprosiłam. Niefortunne słowo oboje przyjęli z uśmiechem. Szacunek, różnorodność i tolerancja – niech te przesłania płyną od nas w świat” – pisała Dulkiewicz.

 

 COMMENTS

WORDPRESS: 0