Gdańsk: Prezydent Adamowicz nie zaprosił wojska na uroczystości 1 września na Westerplatte. Minister Błaszczak apeluje

Gdańsk: Prezydent Adamowicz nie zaprosił wojska na uroczystości 1 września na Westerplatte. Minister Błaszczak apeluje

Szef MON zaapelował do prezydenta Gdańska o zmianę swojej decyzji w sprawie obchodów na Westerplatte rocznicy wybuchu II wojny światowej. Mariusz Błaszczak poinformował na konferencji prasowej, że Paweł Adamowicz nie zaprosił wojska na uroczystości 1 września na Westerplatte. Taką informację otrzymał wojewoda pomorski – mówił minister obrony.

Mariusz Błaszczak nazwał tę sprawę skandalem i sytuacją nie do pomyślenia. Zwracając się do prezydenta Adamowicza przypomniał, że Gdańsk jest częścią Polski, a Westerplatte jest symbolicznym miejscem pokazującym męstwo polskiego żołnierza.

Minister obrony narodowej jest oburzony taką decyzją prezydenta Gdańska. Jak powiedział, Paweł Adamowicz nie ma prawa do zawłaszczania polskiej historii i traktowania miasta jak prywatnego folwarku. Dodał, że nawet przed II wojną światową, kiedy Gdańsk był wolnym miastem zdominowanym przez Niemców, na Westerplatte stacjonowało polskie wojsko. Według Błaszczaka prezydent Gdańska na nowo pisze polską historię, wpisując się w kłamstwa i retorykę tych, którzy w 1939 roku napadli na nasz kraj.

Na Westerplatte co roku, w rocznicę wybuchu II wojny światowej, odbywają się uroczystości z udziałem najwyższych władz państwowych.

Informacyjna Agencja Radiowa/ IAR/ Mariusz Pieśniewski/jjCOMMENTS

WORDPRESS: 0