HomeCiekawostki

Gdańsk: Odeszła niedźwiedzica Cytra. Była jednym z najstarszych zwierząt w zoo

Gdańsk: Odeszła niedźwiedzica Cytra. Była jednym z najstarszych zwierząt w zoo

Dobiegło końca długoletnie życie brunatnej niedźwiedzicy Cytry, która była jednym z najstarszych zwierząt gdańskiego zoo. 

Niedźwiedzica od dłuższego czasu zmagała się ze starością. – informuje Emilia Salach z Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego – Cierpiała na postępujące zwyrodnienie stawów, miała również duży problem ze wzrokiem i słuchem, dolegliwościami typowymi dla sędziwego wieku. Zastosowane leczenie farmakologiczne nie przynosiło długotrwałego efektu. Kilka miesięcy temu zastosowaliśmy u Cytry innowacyjną metodę leczenia: w stawy wstrzyknięto bogatopłytkowe osocze pozyskane z jej własnej krwi.

 

Zabieg przyniósł natychmiastową ulgę naszej podopiecznej w mgnieniu oka stawiając ją na nogi! Wrócił jej apetyt, chęć uczestniczenia w treningach medycznych oraz radość ze spacerowania po wybiegu. Niestety, starości nie dało się trwale zatrzymać. Jej stan pogarszał się i kilka dni temu życie Cytry dobiegło końca.

 

Żyła 43 lata, ponad dekadę dłużej niż niedźwiedzie brunatne żyjące na wolności. Niedźwiedzica trafiła do gdańskiego zoo na początku lat dziewięćdziesiątych z bazy cyrkowej w Julinku koło Warszawy. Uwielbiała owoce i warzywa oraz codzienne treningi, podczas których badany był stan jej zdrowia. Przez długie lata była ulubienicą gości gdańskiego zoo.

 

Pola Lewicka aip

COMMENTS