HomePomorskie

Gdańsk: Kolekcjoner ludzkich ciał nie będzie sądzony. Dariusz R. jest chory psychicznie

Gdańsk: Kolekcjoner ludzkich ciał nie będzie sądzony. Dariusz R. jest chory psychicznie

Sąd uwzględnił wniosek prokuratora o umorzenie postępowania przeciwko Dariuszowi R. ze względu na jego niepoczytalność.

– Sąd Rejonowy Gdańsk Południe w Gdańsku uwzględnił wniosek prokuratora o umorzenie postępowania przygotowawczego przeciwko podejrzanemu Dariuszowi R. i zastosowanie środka zabezpieczającego.

 

– informuje Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku. – Wniosek został rozpoznany na posiedzeniu, które odbyło się 7 lutego. Z uwagi na skomplikowany charakter sprawy sąd odroczył do 13 lutego roku sporządzenie uzasadnienia do postanowienia. Decyzja jest nieprawomocna. To głośna sprawa, którą nadzorowała gdańska prokuratura okręgowa, przeciwko Dariuszowi R.. Podejrzanemu zarzucono popełnienie łącznie 14 czynów dotyczących znieważenia miejsc spoczynku lub dokonania ograbienia grobów ze zwłok.

 

– Powołani w sprawie biegli orzekli, że podejrzany jest chory psychicznie. Dokonując zarzuconych mu czynów, miał zniesioną zdolność rozpoznania ich znaczenia i pokierowania swoim postępowaniem – wyjaśnia prokurator Grażyna Wawryniuk. – Biegli stwierdzili również, że z uwagi na stan zdrowia psychicznego podejrzanego, by zapobiec ponownemu popełnieniu czynów o znacznej szkodliwości społecznej, Dariusz R. wymaga pobytu w szpitalu psychiatrycznym.

 

Skierowany do sądu w październiku 2018 roku wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego dotyczył 12 z 14 zarzuconych podejrzanemu przestępstw popełnionych w 2005 roku na cmentarzu w Gdańsku oraz w latach 2015-2017 na cmentarzach w Gdańsku, Rumi, Lęborku oraz Olsztynie.

 

aip

COMMENTS