HomePOLSKAPomorskie

Gdańsk: Dulkiewicz zmienia skandaliczną decyzję ws. wystawy o “Solidarności”

Gdańsk: Dulkiewicz zmienia skandaliczną decyzję ws. wystawy o “Solidarności”

Prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz poinformowała, że zmieniła decyzję współpracowników w sprawie wystawy IPN o “Solidarności” z okazji czterdziestolecia powstania związku. Wcześniej miasto nie zgodziło się na postawienie ekspozycji na placu Solidarności, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców i historycznej bramy nr 2 Stoczni Gdańskiej. Decyzja o braku zgody na wystawę była krytykowana między innymi przez przewodniczącego “Solidarności” Piotra Dudę i prezesa IPN Jarosława Szarka.

“Przyjmuję argumenty w sprawie wystawy IPN na placu Solidarności i zmieniam decyzję współpracowników. Lokalizacja powinna zostać uzgodniona w porozumieniu i poszanowaniu przestrzeni wokół Pomnika Poległych Stoczniowców 1970, świętego miejsca dla każdego gdańszczanina i Polaka” – napisała Aleksandra Dulkiewicz na Twitterze.

Wcześniej urzędnicy magistratu argumentowali, że przestrzeń placu stanowi zamkniętą całość z konkretnym przekazem dla odbiorców i nie powinno się tego zakłócać dodatkowymi elementami. Przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej w radzie miasta Cezary Śpiewak-Dowbór mówił, że historii Solidarności poświęcone jest Europejskie Centrum Solidarności, które jest w sąsiedztwie placu.

Przedwczoraj przewodniczący “Solidarności” Piotr Duda i prezes IPN Jarosław Szarek we wspólnym oświadczeniu napisali, że “z niedowierzaniem” przyjęli informację miasta. “Uważamy, że naszym obowiązkiem jest zaprotestowanie przeciwko decyzji, która uniemożliwia nie tylko realizację założeń związanych z uczczeniem czterdziestej rocznicy Sierpnia 1980 roku, ale także próbuje ograniczać i wykorzystać dziedzictwo “Solidarności”, które powinno być jednym z elementów narodowej tożsamości, wspólnie budowanej i podtrzymywanej, niezależnie od bieżących sporów i podziałów” – napisali Piotr Duda i Jarosław Szarek. Ich zdaniem, postanowienie to nie zawiera żadnego merytorycznego uzasadnienia i nie odnosi się do treści planowanej ekspozycji oraz płynącego z niej przekazu.

Przewodniczący “Solidarności” i prezes IPN dodali w oświadczeniu, że nie mogą “przyjąć stwierdzeń, że Plac Solidarności powinien pozostać wolny od jakichkolwiek instalacji o charakterze edukacyjnym czy pamiątkowym”. “Prezentowanie w miejscach ważnych i przełomowych wydarzeń ekspozycji przybliżających ich znaczenie jest praktyką powszechnie stosowaną na całym świecie. Dzięki takim inicjatywom osoby odwiedzające te miejsca mogą zapoznać się z przebiegiem wydarzeń, które działy się w tej konkretnej przestrzeni” – podkreślali.

Wystawa miała zostać otwarta 14 sierpnia – dokładnie czterdzieści lat po rozpoczęciu historycznego strajku w Stoczni Gdańskiej.

Przygotowana przez IPN wystawa “TU rodziła się Solidarność” przedstawia genezę i historię związku, przypomina jego postulaty i opowiada o roli, którą “Solidarność” odegrała w historii Polski i świata. Ekspozycja składa się z części ogólnopolskiej, regionalnej i lokalnej, a jej elementy będą prezentowane w kilkudziesięciu miejscach w kraju. 28 sierpnia w Warszawie zaplanowano wernisaż wystawy.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/d md/w hm / w gaj

COMMENTS