HomePomorskie

Gdańsk bez plastiku. Kolejne hasło bez znaczenia czy realne działania?

Gdańsk bez plastiku. Kolejne hasło bez znaczenia czy realne działania?

W lutym Miasto Gdańsk ruszyło z programem Gdańsk bez plastiku. Akcję skierowano głównie do mieszkańców. Powstało 10 zasad, które podpowiadały, jak żyć bardziej ekologicznie. W działania od razu zaangażowało się gdańskie ZOO. Teraz czas na przedsiębiorców.

– Dołączenie kolejnych partnerów do naszego programu „Gdańsk bez plastiku” to niezwykle istotny krok w stronę bardziej zrównoważonego świata – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Gdy ogłosiliśmy program, przygotowaliśmy akcję skierowaną do mieszańców i opublikowaliśmy 10 zasad, jak można bardziej ekologicznie żyć. Dzisiaj chcemy do tego zaprosić przedsiębiorców.

 

IKEA w to wchodzi

 

Pierwszą firmą, która dołączyła do programu jest sklep IKEA Gdańsk. Sklep już wycofał jednorazowe woreczki na lód oraz żywność, worki na śmieci i słomki do napojów. Dodatkowo w restauracji i bistro wprowadzono papierowe słomki i kubki oraz drewniane sztućce jako zamienniki plastikowych „jednorazówek”. – Realizacja tego zobowiązania to niełatwy i długi proces. Jednak wiemy, że dzięki temu możemy pozytywnie wpływać na planetę – mówi Małgorzata Dobies -Turulska, dyrektor sklepu IKEA Gdańsk. – Mobilizują nas do tego również mieszkańcy Gdańska oraz okolic, którzy są świadomi potrzeby troski o środowisko i starają się żyć w bardziej ekologiczny sposób.

 

Zrównoważone ZOO

 

Gdańskie ZOO przystąpiło do inicjatywy miasta już na początku roku. W ramach programu zobowiązało dzierżawców do unikania plastiku. W 2019 roku wywóz odpadów plastiku zmniejszył się aż o 40 procent. W kolejnych latach w umowach zawarty będzie obowiązek ograniczenia używania plastikowych jednorazówek oraz powstanie sieć wodopojów dla pracowników, którzy wyposażeni zostaną w bidony, by aktywnie wspierać projekt. – Troska o środowisko naturalne i idące za tym minimalizowanie użycia plastiku to także troska o zwierzęta. Odpady znajdujące się w morzach i oceanach prowadzą do zatruwania naturalnych środowisk zwierząt, co nierzadko skutkuje również ich śmiercią – podkreśla Michał Targowski, Dyrektor Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego. – Dlatego wspólna walka o lepszy klimat i kształtowanie świadomości ludzi to zadanie każdego z nas.

 

Gdańsk bez plastiku – podsumowanie i plany

 

„Gdańsk bez plastiku” to inicjatywa polegająca na promowaniu ekologicznych postaw, dbaniu o naturę oraz zmniejszaniu zużycia plastiku w życiu codziennym. Wśród sugerowanych przez miasto 10 zasad bez plastiku dla mieszkańców znalazły się między innymi: zabieranie na zakupy toreb bawełnianych, zamawianie napojów w kubkach wielorazowego użytku bez słomek czy pakowanie jedzenia na wynos we własne szklane lub metalowe pojemniki.

 

W ramach kampanii odbyło się ponad 70 wydarzeń we współpracy z ponad 30 partnerami, które przypominały i promowały założenia programu. Po akcji skierowanej do mieszkańców, teraz czas na przedsiębiorców. Oto pięć podpowiedzi dla nich: płyny i środki do mycia i sprzątania i oleje kupuj w opakowaniach zbiorczych; wodę do picia wlewaj z kranu do szklanych butelek; segregatorów i koszulek na dokumentów używaj wielokrotnie; wymieniaj wkłady w długopisach; naczynia jednorazowe zastąp biodegradowalnymi lub wielorazowego użytku.

 

aip

COMMENTS