HomePOLSKA

“Gazeta Polska”. Wywiad z prezydentem Dudą. “Chciałbym, abyśmy za pięć lat przede wszystkim nie pamiętali o kryzysie wywołanym pandemią”

“Gazeta Polska”. Wywiad z prezydentem Dudą. “Chciałbym, abyśmy za pięć lat przede wszystkim nie pamiętali o kryzysie wywołanym pandemią”

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że chce, aby jego druga kadencja przebiegała “pod znakiem Polski ambitnej, innowacyjnej, ale pamiętającej o swoich korzeniach, historii, tożsamości i tradycji”. Mówił o tym w wywiadzie dla “Gazety Polskiej”.

 

Prezydent Andrzej Duda zapewnił, że najważniejsze są dla niego polskie sprawy. “Sprawy dla mnie i dla Polaków kluczowe to: rodzina, bezpieczeństwo, praca, inwestycje i godność. Te pięć polskich spraw symbolizuje Polskę, która potrafi połączyć tradycję z nowoczesnością. O takiej Polsce marzę” – powiedział.

 

Prezydent był też pytany o to, jak chciałby, żeby wyglądała Polska po jego drugiej kadencji. “Chciałbym, abyśmy za pięć lat przede wszystkim nie pamiętali o kryzysie wywołanym pandemią koronawirusa, za to mogli cieszyć się z rozwoju naszego kraju” – mówił Andrzej Duda. Zauważył, że “dotychczas udzielone wsparcie służyło temu, aby nasza gospodarka przetrwała w jak najlepszej kondycji czas zamrożenia”. To – według prezydenta – w ogromnej mierze się udało. “Bezrobocie nie wzrosło w sposób dramatyczny. Nie jest jednak tajemnicą, że światowa gospodarka wchodzi w czas kryzysu i będziemy musieli się mierzyć z wieloma negatywnymi zjawiskami” – zaznaczył prezydent.

 

Prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję, że inwestycje, które obiecał wspierać, przyczynią się do dalszego rozwoju. “Chcę, żeby nasza infrastruktura była na poziomie takim jak w Niemczech czy Francji. Dlatego zrealizujemy przekop Mierzei Wiślanej czy budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego i nowej sieci kolejowej” – zadeklarował. “Chciałbym, aby za pięć lat nikt nie pamiętał, że kiedyś dzielono nasz kraj na Polskę A i Polskę B” – podkreślił prezydent. Andrzej Duda mówił też, że jest jego wielkim marzeniem, aby kiedy jego druga kadencja dobiegnie końca, Polacy byli bardziej zjednoczeni. “Chciałbym, abyśmy wzmocnili nasze poczucie wspólnoty i umieli współdziałać wokół tych spraw, które są dla nas najważniejsze, jak: bezpieczeństwo, utrwalenie wzrostu gospodarczego oraz ochrona najważniejszych wartości, wokół których zawsze potrafi my się zjednoczyć” – powiedział prezydent.

 

Andrzej Duda został także zapytany o ewentualne zmiany personalne w Kancelarii Prezydenta. Odpowiedział, że cały czas analizuje jej pracę. “Mam swoje przemyślenia na temat tego, jak ją usprawnić. Jestem bardzo wdzięczny moim współpracownikom za lata służby u mojego boku” – zaznaczył prezydent. Dodał, że “teraz jest nowy rozdział, nowe otwarcie” i “być może w niektórych miejscach zmiany będą konieczne”. “Zobaczymy. Decyzje w tym obszarze będę ogłaszał w stosownym czasie, tak że proszę jeszcze o chwilę cierpliwości” – powiedział Andrzej Duda.

 

Prezydent odniósł się też do zapowiadanej przez prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego rekonstrukcji rządu. Ma do niej dojść we wrześniu lub październiku. “Jeśli liderzy Zjednoczonej Prawicy uznają, że dla dobra Polski i Polaków należy przeprowadzić zmiany czy to w strukturze Rady Ministrów, czy personalne, to ja jestem przekonany, że takie zmiany podyktowane będą dobrymi intencjami, i nie zamierzam ingerować w proces ustaleń między partiami tworzącymi obóz rządzący” – powiedział Andrzej Duda. Zapewnił, że niezależnie od tego, kto stanie na czele resortów, on sam będzie rzetelnie wykonywał swoje obowiązki oraz – jak dodał – będzie nadal sprawował funkcję niezależnego od zawirowań partyjnych arbitra.

 

W zeszłym tygodniu posłowie Platformy Obywatelskiej zapowiedzieli powołanie zespołu parlamentarnego, który ma zbadać ważność i prawidłowość wyborów. “To smutne, że ta część opozycji w Polsce nadal nie potrafi uszanować decyzji, jakie Polacy podejmują w wolnych wyborach” – powiedział prezydent. Część opozycji zmierza według niego – jak to określił – “w stronę alternatywnej rzeczywistości, co utrudnia dialog w Polsce, osłabia polskie państwo”. Andrzej Duda zauważył przy tym, że opozycja kontroluje Senat. “Potrzebujemy odpowiedzialnej opozycji, takiej, która potrafi konstruktywnie wypełnić rolę, jaka jej przypadła. Wyzwań, które będą wymagały naszej współpracy, nie zabraknie w najbliższym czasie” – dodał prezydent.

 

Cały wywiad z prezydentem Andrzejem Dudą – w dzisiejszej “Gazecie Polskiej”.

IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/”Gazeta Polska”/d vey/w zr

COMMENTS