14.5 C
Chicago
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Gala „Człowiek bez barier”: Niepełnosprawność to nie bariera! [PRZECZYTAJ KONIECZNIE]

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

Na Zamku Królewskim w Warszawie odbyła sie gala finałowa 16. edycji konkursu „Człowiek bez barier”. Laureaci to: modelka na wózku, organizator obozów dla niepełnosprawnych, zapalony kolarz, który sens życia odnalazł w pielgrzymkach rowerowych, młody chłopak, który przemierza kilometry na wózku, by pomóc innym potrzebującym. Organizatorem konkursu jest Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji. Jego celem jest promowanie osób z niepełnosprawnością, których społeczna aktywność, zaangażowanie i postawa są przykładem dla innych i motywacją do przełamywania barier w życiu codziennym.

Nagrodę specjalną otrzymał pośmiertnie Piotr Pawłowski, twórca konkursu. Został uhonorowany także wysokim odznaczeniem państwowym. Wyróżnienia odebrała żona założyciela i wieloletniego prezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji – Ewa Pawłowska.
Pierwsza Dama Agata Kornhauser-Duda powiedziała, że trudno pogodzić się z tym, że Piotra Pawłowskiego już nie ma wśród nas. Podkreślała, że codziennymi wyborami udowadniał, że rzeczy niemożliwe stają się możliwe. Zmieniał stereotypowe myślenie o niepełnosprawności i – na co wskazywała Agata Kornhauser-Duda – w subtelny sposób uczył tolerancji, akceptowania odmienności. „Z wielką determinacją i wytrwałością dążył do tego, żeby włączać osoby niepełnosprawne do tkanki społecznej” – powiedziała małżonka prezydenta. Zaznaczyła, że „Ludzie bez Barier” podejmują wyzwania i konsekwentnie dążą do ich realizacji. Podkreśliła, że robiąc to, realizują się sami i nie zapominają o innych. Wyraziła nadzieję, że liczna „rodzina bez barier” będzie się stawała coraz większa z roku na rok.
„Człowiekiem bez Barier” został Przemysław Sobieszczuk, który choruje na pęcherzowe oddzielanie się naskórka. Jak mówił, na początku, gdy widział spojrzenia ludzi, sam siebie nie akceptował. Z biegiem czasu zaczął pomagać nie tylko sobie, ale i innym. Jest pracownikiem banku, gdzie zajmuje się szkoleniem kadr. Prowadzi szkolenia motywujące, uczy dzieci, jak postępować wobec osób z niepełnosprawnością.
Nagrodę publiczności otrzymał Andrzej Łukasik, prezes Stowarzyszenia Klubu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w Janowie Lubelskim, który – choć mierzy niewiele ponad metr – pielgrzymuje na rowerze po całej Europie. Łącznie przejechał już ponad 10 tysięcy kilometrów. Wśród laureatów znalazł się także Adrian Beściak, który po wypadku na motorowerze jeździ na wózku, ale z rozmachem. Pokonał wózkiem 500 kilometrów w 8 dni, zbierając fundusze na rehabilitację 7-latka. Potem były kolejne akcje. Łącznie na wózku przejechał już niemal 6 tysięcy kilometrów.
W kategorii „osobowość internetowa” zwyciężyła Agata Roczniak – modelka, medalistka zawodów dla niepełnosprawnych.
Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła Agata Korhauser-Duda. Patronem medialnym konkursu jest radiowa Jedynka.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Białek/ap/dabr

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520