HomeCiekawostki

Gafa irackiego prezydenta w Polsce. Konsternacja wśród dziennikarzy

Gafa irackiego prezydenta w Polsce. Konsternacja wśród dziennikarzy

Prezydent Iraku omyłkowo poinformował o śmierci polskich żołnierzy w jego kraju. Do dyplomatycznej gafy doszło w czasie konferencji prasowej po spotkaniu prezydentów Polski i Iraku w Warszawie. Sytuację wyjaśnił dopiero polski prezydent Andrzej Duda.

Iracki prezydent dziękował polskiemu prezydentowi za zaangażowanie polskich żołnierzy w walce z terroryzmem w jego kraju. Gdy mówił o kończącej się właśnie wojnie z tzw. Państwem Islamskim wspomniał o polskich żołnierzach, którzy mieli rzekomo zginąć w tych walkach. “Nie możemy zapomnieć roli Polski i polskich żołnierzy w walce u boku żołnierzy irackich i innych bojowników na rzecz niepodległości. Oni złożyli wielką ofiarę i wnieśli ogromny wkład w walce z samozwańczym Państwem Islamskim. Około 20 polskich żołnierzy oddało za to życie” – mówił prezydent Fuad Masum Khader.
Słowa te wywołały konsternację wśród dziennikarzy, bo polskie władze nie informowały wcześniej o żadnym polskim żołnierzu, który miał zginąć w Iraku w czasie walk z ISIS. Okazało się jednak, że iracki prezydent pomylił misje wojskowe i miał na myśli poprzednią misję Polaków z lat 2003-2008. Wtedy to zginęło 22 polskich żołnierzy oraz oficer BOR.
Sytuację na konferencji prasowej wyjaśniał polski prezydent Andrzej Duda. “Pan prezydent miał na myśli tych polskich żołnierzy i funkcjonariuszy, bo przecież mieliśmy sytuację także, że jeden z funkcjonariuszy Biura Ochrony Rządu poległ swego czasu w Iraku i o to właśnie, o cały okres walki przeciwko terrorystom, kiedy polscy żołnierze byli obecni w Iraku, o ofiary, które w tamtym okresie były chodziło panu prezydentowi. Nie jest to żadna tajemnica, wszyscy w Polsce wiedzą, że polscy żołnierze zginęli w tamtym czasie, wszyscy w Polsce wiedzą, ilu ich było” – dodał Andrzej Duda.
Polska misja w Iraku trwała w latach 2003-2008. Z kolei od 2016 roku Polska wchodzi w skład międzynarodowej koalicji, która walczy z ISIS w Iraku. Na Bliski Wschód wysłano kilka polskich myśliwców F-16 oraz oddział komandosów, których liczebności nie podano. Polacy są także w składzie niewielkiej misji szkoleniowej NATO.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/W.Cegielski & K.Darmoros/wcześn./mt

COMMENTS