HomePomorskie

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Ustki oskarżeni. Akta sprawy trafiły do sądu

Funkcjonariusze Służby Więziennej z Ustki oskarżeni. Akta sprawy trafiły do sądu

Prokuratura Regionalna w Gdańsku skierowała do Sądu Rejonowego w Słupsku akt oskarżenia przeciwko 10 funkcjonariuszom Służby Więziennej z Oddziału Zewnętrznego w Ustce Aresztu Śledczego w Słupsku.

Ośmiu oskarżonych stanęło pod zarzutami przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków służbowych. Dwóch oskarżono o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Główny oskarżony – kierownik jednostki penitencjarnej Krzysztof K. odpowie dodatkowo za ujawnienie tajemnicy służbowej. – Śledztwo prowadzone pod nadzorem tutejszej Prokuratury Regionalnej przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku dotyczyło nieprawidłowości w zatrudnianiu osób odbywających karę informuje prokurator Maciej Załęski, rzecznik Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

 

– Jak ustalono, funkcjonariusze Oddziału Zewnętrznego w Ustce Aresztu Śledczego w Słupsku od lipca 2017 roku do lutego 2018 roku, działając z naruszeniem przepisów prawa, wynikających między innymi z Kodeksu Karnego Wykonawczego, organizowali oraz umożliwiali zatrudnianie skazanych przy wykonywaniu różnego rodzaju prac i usług świadczonych na rzecz zewnętrznych podmiotów gospodarczych.

 

Osoby odbywające karę pozbawienia wolności były kierowane do różnego rodzaju prac poza oficjalną ewidencją i bez zachowania wymogów wystawiania przepustek. Ośmiu oskarżonych odpowie za przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków służbowych. Dwóch oskarżono o działanie w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i osobistej. Główny oskarżony – kierownik jednostki penitencjarnej Krzysztof K. odpowie dodatkowo za ujawnienie tajemnicy służbowej.

 

W czasie śledztwa kwestionował swoją winę. Prokurator dodaje, że jednak większość z oskarżonych przyznała się do uczestnictwa w opisanym procederze. Złożone przez nich wyjaśnienia korespondują z ustaleniami dowodowymi w tej sprawie.

 

W toku śledztwa wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych, dozoru policji, zakazu opuszczania kraju oraz zawieszenia w czynnościach służbowych funkcjonariusza Służby Więziennej. Przestępstwa zarzucone oskarżonym, w zależności od przyjętej kwalifikacji prawnej, zagrożone są karą do 3 lub do 10 lat pozbawienia wolności.

 

aipCOMMENTS