HomeŚwiat

Funkcjonariusz Rosyjskiej Gwardii Narodowej wzywa do zaprzestania rozpędzania pokojowych demonstracji opozycji

Funkcjonariusz Rosyjskiej Gwardii Narodowej wzywa do zaprzestania rozpędzania pokojowych demonstracji opozycji

Funkcjonariusz Rosyjskiej Gwardii Narodowej wezwał swoich kolegów, aby nie rozpędzali pokojowych demonstracji opozycji. Wiktor Chorżyrow z Ułan-Ude w nagraniu wideo oświadczył, że każdy obywatel Rosji ma prawo do protestu, a rozkazy o zatrzymywaniu uczestników wieców i pikiet są niezgodne z prawem. W Buriacji od tygodnia trwają demonstracje przeciwko sfałszowaniu wyników lokalnych wyborów.

Wiktor Chorżyłow w nagraniu wideo zamieszczonym w internecie oświadczył, że jako obywatel Rosji wyraża niezadowolenie w związku z fałszowaniem wyników lokalnych wyborów. Wezwał też swoich kolegów z oddziałów Rosgwardii i policji, aby nie rozpędzali pokojowych demonstracji i nie zatrzymywali opozycjonistów, ponieważ w ten sposób naruszają konstytucyjne prawa Rosjan. „Jesteśmy przeciwko represjom, które dotknęły mieszkańców naszego miasta. Żądamy uwolnienia więźniów politycznych. Wszystkie areszty były niezgodne z prawem.” – można usłyszeć na nagraniu opublikowanym przez Radio Svoboda. Dalej funkcjonariusz wyraża nadzieję, że w Buriacji wszystkie polityczne spory uda się rozwiązać na drodze pokojowych negocjacji.

W Ułan-Ude część mieszkańców protestuje przeciwko wyborowi przedstawiciela rządzącej partii Jedna Rosja na stanowisko mera miasta. W ich ocenie wynik głosowania został sfałszowany. Kilkakrotnie w ciągu tygodnia policja brutalnie rozpędzała demonstrantów, używając pałek i świec dymnych.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Maciej Jastrzębski/Moskwa/wk

COMMENTS