HomePOLSKAKujawsko-Pomorskie

Fundacja prowadzona przez ojca Rydzyka otrzyma miliony na obronę wiary i moralności

Fundacja prowadzona przez ojca Rydzyka otrzyma miliony na obronę wiary i moralności

Założona przez ojca Tadeusza Rydzyka Fundacja Lux Veritatis, do 2023 roku ma otrzymać miliony złotych z Funduszu Sprawiedliwości na prowadzenie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan.

Fundacja Lux Veritatis, prowadzona przez o. Tadeusza Rydzyka, ma otrzymać wysoką dotację na prowadzenie Centrum Obrony Praw Chrześcijan. Pieniądze mają pochodzić z Funduszu Sprawiedliwości, który nadzorowany jest między innymi przez Zbigniewa Ziobrę. Informację na ten temat opublikował portal OKO.press.

Dotację Fundacji Lux Veritatis przyznano w ramach V konkursu Funduszu Sprawiedliwości na „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości” na lata 2020-2023. Do rozdysponowania w konkursie (przez trzy lata) było w sumie 14 milionów złotych. W przeciwieństwie do poprzednich konkursów, których celem jest „przeciwdziałanie przyczynom przestępczości”, tym razem określono konkretną tematykę – obronę wiary i moralności. Organizacje zainteresowanie udziałem w konkursie miały dziesięć dni na zgłoszenie swoich propozycji.

Starali się o ponad 7 milionów złotych

Jak informuje OKO.press, prowadzona przez toruńskiego redemptorystę Fundacja Lux Veritatis, wnioskowała o ponad 7 milionów złotych na działalność Centrum Obrony Praw Chrześcijan do 2023 roku.

„Fundacja nie odpowiedziała nam, ile pieniędzy łącznie przyznał jej resort sprawiedliwości. Dowiedzieliśmy się jednak, do 19 sierpnia 2020 roku na konto projektu wpłynęło już ponad milion złotych. Biorąc pod uwagę, że – zgodnie z regulaminem konkursu – dotacja przyznawana jest w kwartalnych transzach, łączna kwota, jaka trafi do fundacji Rydzyka na prowadzenie Centrum do 2023 roku, będzie zapewne wielomilionowa” – czytamy na stronie internetowej portalu OKO.press.

Na jakie działania przeznaczą dotację?

Dziennikarze portalu zapytali Fundację Lux Veritatis na jakie działania Centrum przeznaczona zostanie dotacja oraz ile osób do tej pory zgłosiło się tam w celu uzyskania pomocy. Odpowiedzi jednak nie otrzymali.

„Trudno odgadnąć, na jakie działania Centrum może wydać aż tyle pieniędzy. Kwota dotacji na taki cel jest o tyle zaskakująca, że finansowane z Funduszu Sprawiedliwości ośrodki pomocy ofiarom przestępstw – czyli główny cel działania funduszu – dostały ok. 2-4 mln złotych na trzy lata działalności. A z tych pieniędzy muszą opłacić pomoc prawną, psychologiczną i finansową dla ofiar” – pisze OKO.press.

Portal OKO.press podaje, że Centrum Ochrony Praw Chrześcijan najprawdopodobniej część pieniędzy przekazuje na realizację programów o prześladowaniach chrześcijan, które emitowane są w TV Trwam. Jako przykład podaje wywiad emitowany w czerwcu tego roku w „Rozmowach niedokończonych”, którego tematem była chrystianofobia w Europie i Polsce. Jak donosi OKO.press, w czasie emisji wyświetlono na krótko planszę z informacją o tym, że rozmowa jest współfinansowana z Fundusz Sprawiedliwości.

Odpowiedź na falę religijnej dyskryminacji

Centrum Ochrony Praw Chrześcijan zostało powołane przez Fundację Lux Veritatis w odpowiedzi na falę dyskryminacji religijnej w Polsce i na świecie. Jak czytamy na stronie Centrum, jego misją jest ochrona praw chrześcijan i przeciwdziałanie przyczynom prześladowania ze względu na przynależność wyznaniową. „Nie chcemy dopuścić do sytuacji, w której łamanie podstawowych praw wolności stanie się w naszym kraju codziennością” – czytamy na stronie Centrum.

Główne cele projektu, wymienione na stronie Centrum Ochrony Praw Chrześcijan, to:

  • informowanie, edukowanie i upowszechnianie wiedzy – między innymi za pomocą audycji telewizyjnych,
  • kampanii społecznych, publikacji, prelekcji, dyskusji i szkoleń;
  • udzielanie bezpłatnej pomocy prawnej i porad obywatelskich;
  • prowadzenie badań na temat prześladowań chrześcijan w Polsce i na świecie.

Oprócz strony projektu, a od maja działa także profil na Facebooku. Jak informuje OKO.press, publikowane są tam głównie trzy rodzaje treści: prezentacje państw, w których dochodzi do prześladowania chrześcijan (na podstawie Światowego Indeksu Prześladowań), artykuły prawicowych mediów o zagrożeniach ze strony ideologii LGBT oraz wpisy o atakach na kościoły i duchownych na świecie i w Polsce (w tej kategorii znalazły się np. zatknięcie tęczowej flagi na pomniku Chrystusa przed Kościołem św. Krzyża w Warszawie i tęczowa aureola Matki Boskiej).

Na stronie Centrum jest też informacja o planowanych wkrótce szkoleniach internetowych „z zakresu przeciwdziałania ugruntowywaniu się stereotypów – także tych związanych z chrześcijaństwem”.

Red. Joanna Maciejewska PolskaPress AIP

COMMENTS