Fundacja amerykańskiego miliardera George’a Sorosa opuszcza Węgry. Powód?

Fundacja amerykańskiego miliardera George’a Sorosa opuszcza Węgry. Powód?

Fundacja amerykańskiego miliardera George’a Sorosa opuszcza Węgry. Jako powód podaje się coraz bardziej represyjny klimat w kraju rządzony przez Victora Orbana.

Decyzję przypieczętowało, jak głosi oświadczenie organizacji, szykowanie przez rząd Wegier kolejnych ustaw, które wymierzone są w organizacje pozarządowe. W planach jest opiniowanie wydawania zezwoleń na działalnośc takich organizacji przez resort spraw wewnętrznych. Pod uwagę brane by były względy bezpieczeństwa kraju, pod co można podłożyć wiele czynników.
Biuro organizacji Open Society zostanie przeniesione do Berlina. Działało ono na Wegrzech od ponad trzech dekad i zatrudniało setkę osób. Jej cel, to wspieranie organizacji pozarządowych na Węgrzech i w innych krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

Od lat polityka władz węgierskich była nieprzychylna Sorowosi, zarzucano mu m.in. działanie na rzecz sprowadzenia do Europy milionów migrantów. Rządząca partia Fidesz Orbana takie miała właśnie hasła w zwycięskiej kampanii wyborczej.

 COMMENTS

WORDPRESS: 0