HomeArizona

Funcjonariusz State Troopers, który zastrzelił Diona Johnsona nie stanie przed sądem

Funcjonariusz State Troopers, który zastrzelił Diona Johnsona nie stanie przed sądem

Funkcjonariusz State Troopers, który zastrzelił Diona Johnsona nie poniesie żadnej odpowiedzialności prawnej, powiedziała prokurator generalny hrabstwa Maricopa. “Funkcjonariusz obawiał się o swoje życie.”

“Proszę wiedzcie, że takich decyzji nie podejmuje się łatwo” – powiedziała podczas konferencji prasowej prokurator hrabstwa Maricopa, Allister Adel.

25 maja, zastrzelono Diona Johnsona, 28-letniego, czarnoskórego mężczyznę, który zasnął na autostradzie w Phoenix.

Było to powodem zwiększenia się protestów na rzecz ruchu Black Lives Matter. Władze podkreślają, że Johnson stawiał czynny opór podczas próby aresztowania go, przez State Troopera, Georga Cervantesa.

Chociaż śmierć mężczyzny, nie jest tak szeroko znana na terenie kraju jak śmierci Georgea Floyda z Minneapolis czy Breona Taylora z Kentucky, to doprowadziła do fali protestów na terenie Arizony.

“W głębi serca wiedziałam, że nie oskarżą go o zamordowanie mojego syna” – mówi Erma Johnson, matka 28-latka – “Nadal będę walczyła o sprawiedliwość dla mojego syna” – dodała.

Jej prawnik, Jocquese Blackwell, poczyni pierwsze kroki, które mogą doprowadzić do oskarżenia funkcjonariusza.

Na terenie Arizony, dopuszczalne jest użycie środków przymusu, które mogą zakończyć się śmiercią osoby zatrzymywanej przez policję. Jedynym uzasadnieniem jest wtedy próba ochrony własnego życia przez funkcjonariusza.

Aby móc oskarżyć Cervantesa, rodzina musiałaby udowodnić, że nie działał on w samoobronie, z czym na chwilę obecną nie zgadzają się ani naoczni świadkowie, ani nie potwierdzają tego nagrania ze zdarzenia. Tak twierdzi prokurator Adel.

Warto dodać, że ani funkcjonariusz, który dokonał zatrzymania, ani Ci, którzy pojawili się na miejscu zdarzenia później, nie mieli na sobie kamer.

 

 

PS

COMMENTS