HomeChicago

Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego gościem radia Polski FM Chicago

Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego gościem radia Polski FM Chicago

Gościem sobotniego programu Radia Dla Ciebie Polski FM Chicago był Frank Spula, prezes Związku Narodowego Polskiego i Kongresu Polonii Amerykańskiej. Zapraszamy do wysłuchania wywiadu.

Związek Narodowy Polski (Polish National Alliance – PNA) został założony 140 lat temu i jest największą na świecie etniczną organizacją skupiającą Polaków na emigracji. Frank Spula, jest również prezesem Kongresu Polonii Amerykańskiej, wydawcą „Dziennika Związkowego”  oraz właścicielem radiostacji WPNA 1490 AM.

 

 

Z prezesem Spulą rozmawialiśmy o celach ZNP – początkowych i obecnych, o działalności biznesowej i charytatywnej oraz o pomocy dla dziesiątków tysięcy słynnych Dipisów (Dispaced Persons)- którzy po drugiej wojnie światowej przyjechali do USA, dzięki ustawie Kongresu Stanów Zjednoczonych. Prezes Spula opowiadał o wizytach w siedzibie ZNP – byłych prezydentów Ronalda Reagana, George’a Busha Sr. oraz kandydata na prezydenta Donalda Trumpa czy śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, którą przeprowadzili w radiu Polski.FM Chicago Andrzej Mikołajczyk i Zygmunt Rygiel.

Związek Narodowy Polski zrzesza około 120 tys. członków w 37 stanach USA. Dysponuje kapitałem sięgającym ponad 430 milionów dolarów. Wspiera szkoły i organizacje charytatywne, organizuje darmowe kliniki prawne. ZNP i KPA sluzy i reprezentuje sprawy Polonii amerykańskiej. W tym roku ZNP świętuje 140-lecie swojego istnienia i działalności.

Druga część sobotniego programu to wywiad Radia dla Ciebie Polski FM z Emilką Wójciak, byłą Vice-Królową Parady 3. Majowej (2018), która jest obecnie studentką, pracuje także w Chicago Board of Elections Commissioners. Rozmowa już wkrótce.

Red. Andrzej Mikołajczyk

 

COMMENTS