Francuzi przeciwni specjalnym przepisom dotyczącym rekonstrukcji Notre Dame

Francuzi przeciwni specjalnym przepisom dotyczącym rekonstrukcji Notre Dame

Niemal trzy czwarte Francuzów jest przeciwnych wprowadzeniu specjalnych przepisów dotyczących odbudowy katedry Notre Dame w Paryżu. Ankietę przeprowadził ośrodek Odoxa. Przepisy są dyskutowane na forum Zgromadzenia Narodowego.

Ci, którzy są przeciwni zmianom, uważają, że należy bez pośpiechu i starannie dobrać przedsiębiorstwa, które będą w stanie zrekonstruować katedrę. 28 procent ankietowanych Francuzów jest zdania, że prace nie mogą być opóźnione przez ograniczenia natury administracyjnej.
Nowe przepisy miałyby dotyczyć zarówno prawa urbanistycznego, jak i kwestii finansowych. Prezydent Emmanuel Macron chce, aby katedra była odbudowana w ciągu pięciu lat. Część ekspertów uważa, że zajmie to około dwudziestu lat. Kwestie skarbowe dotyczą zmniejszenia podatków dla osób wpłacających datki na rekonstrukcję Notre Dame do 75 procent. Już teraz wiadomo, że kilka grup, których fortuny liczy się w miliardach euro, zrzekły się jakichkolwiek ulg podatkowych. Jak na razie zebrano niemal dwadzieścia sześć milionów euro od osób prywatnych. Złożono obietnice wpłacenia kolejnych czterystu czterdziestu milionów. Datki płyną także z zagranicy.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/OKCOMMENTS

WORDPRESS: 0