HomeŚwiat

Francuski Senat przyjął wywołujący protesty artykuł nowego prawa pracy

Francuski Senat przyjął wywołujący protesty artykuł nowego prawa pracy

Francuski Senat przyjął wywołujący protesty artykuł 2 nowego prawa pracy. Debata nad pozostałymi punktami potrwa kilka dni – ostateczne głosowanie 28 czerwca.

 
Prawicowa większość w Senacie była zdania, że zawarte w artykule propozycje idą w dobrym kierunku jeśli chodzi o reformę rynku zatrudnienia. Może pomóc w ożywieniu gospodarki i zmniejszeniu bezrobocia. Innego zdania jest komunistyczna centrala CGT, która od tygodni organizuje manifestacje, strajki i blokady. Związkowcy chcą usunięcia artykułu drugiego, który uniezależnia przedsiębiorców od porozumień branżowych, w ten sposób zabierając CGT dominującą i decydującą rolę w sprawach socjalnych. Reforma zezwala na bezpośrednie negocjacje zarządów firm z zatrudnionymi w nich pracownikami co do możliwości przedłużenia czasu pracy ponad obecnie obowiązujące 35 godzin tygodniowo.

 
Dzisiaj doszło do spotkania francuskiej minister pracy Myriam El Chomri z sekretarzem generalnym CGT Philippe Martinezem. Rozmowy nie przyniosły przełomu. Związkowcy zapowiadają kolejne manifestacje.

IAR/Marek Brzeziński/fot. Claude Paris AP photo via AIP

COMMENTS