Francja: “Żółte kamizelki” przygotowują się do Sylwestra, a służby szykują środki bezpieczeństwa

Francja: “Żółte kamizelki” przygotowują się do Sylwestra, a służby szykują środki bezpieczeństwa

Choć według zapowiedzi w mediach społecznościowych jutrzejsza mobilizacja ruchu tzw. “żółtych kamizelek” ma mieć charakter dostojnego, radosnego święta, Francja przygotowuje się wprowadzając środki bezpieczeństwa. 
Paryż, na ulicach którego poza “żółtymi kamizelkami” pojawią się liczni przechodnie i turyści witający Nowy Rok, na mobilizację ruchu protestujących odpowiada m.in. zamknięciem obszaru wokół Pól Elizejskich i Placu Gwiazdy. Tak będzie od godziny 16 jutro do 3 rano w Nowy Rok. Na tym terenie obowiązywać będzie ścisły zakaz spożywania alkoholu i używania środków pirotechnicznych. Punkty kontroli dla pieszych i zmotoryzowanych to inny element, który pojawi się na mapie Paryża w wieczór i noc sylwestrową. Policja będzie przeszukiwać pojazdy i bagaże, prowadzić rewizje osobiste.
Paryska Prefektura policji zachęca do korzystania z transportu publicznego. Uprzedza jednak, że w całym regionie paryskim planuje kontrole w transporcie publicznym, na stacjach, a także na drogach.
Do dzisiejszego popołudnia udział w świętowaniu sylwestra na Polach Elizejskich potwierdziło na Facebooku blisko 8,5 tysiąca osób. Dalsze 61 tysięcy wyraziło zainteresowanie wydarzeniem. “Żółte kamizelki” zapewniają, że celem jutrzejszego spotkania jest świętowanie wejścia w rok 2019, który – jak wierzą – będzie “pełen zmian i zwycięstw”.
W sylwestrową noc środki bezpieczeństwa w związku z zapowiedziami “żółtych kamizelek” wzmocnią także m.in. Nicea, Tuluza i Bordeaux.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/ouest-france.fr & bfmtv & Le Figaro/jl/mocCOMMENTS

WORDPRESS: 0