HomeŚwiat

Francja zamyka swoją najstarszą elektrownię atomową

Francja zamyka swoją najstarszą elektrownię atomową

Francja zamyka swoją najstarszą elektrownię atomową w Fessenheim w Alzacji, przy granicy z Niemcami i ze Szwajcarią. Decyzja władz wywołuje polemiki i kontrowersje.

Minionej nocy wyłączono jeden z dwóch reaktorów o łącznej mocy tysiąca ośmiuset megawatów. Drugi reaktor ma być wyłączony w czerwcu. Ekolodzy i działacze organizacji na rzecz likwidacji elektrowni nuklearnych, którzy boją się powtórzenia katastrofy w Czarnobylu, cieszą się z decyzji podjętej przez władze. Natomiast mieszkańcy Fessenheim nie kryją oburzenia i obaw co do swojej przyszłości. Jeden z nich ubolewa, że zamknięcie elektrowni jest przykre nie tylko dla jego pokolenia, ale i dla przyszłych pokoleń. Rząd zapewnia, że wszyscy pracownicy elektrowni zostaną zatrudnieni w innych tego typu obiektach. Jednak w miasteczku ludzie nie kryją żalu podkreślając, że to była bezpieczna elektrownia – bardzo wydajna w porównaniu ze innymi elektrowniami atomowymi we Francji.

Ze względów bezpieczeństwa – między innymi chodzi o zagrożenie wstrząsami sejsmicznymi – ówczesny prezydent Francois Hollande już osiem lat temu obiecał zamknięcie elektrowni. Teraz zrobił to prezydent Emmanuel Macron.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/Siekaj

COMMENTS