HomeŚwiat

Francja zakazuje demonstracji po zabójstwie 4 pracowników paryskiej prefektury

Francja zakazuje demonstracji po zabójstwie 4 pracowników paryskiej prefektury

Francuskie władze zakazały demonstracji w podparyskim Gonesse, w którym mieszkał zabójca czterech pracowników stołecznej prefektury. Zakaz wydało Ministerstwo Spraw Wewntrznych. Szef resortu Christophe Castanier określił próbę zorganizowania demonstracji jako “obrazę pamięci o policjantach”.

Głównym organizatorem manifestacji jest lokalny polityk Hadama Traore, który określa się jako “przedstawiciel paryskich przedmieść”. Wprawdzie potępił on ubiegłotygodniowe zabójstwo w prefekturze, ale jednocześnie na Facebooku napisał, że demonstracja ma być sprzeciwem wobec zrzucania winy na muzułmanów i mniejszości etniczne.

Sprawca, który 4 października zabił czterech funkcjonariuszy, urodził się na francuskiej wyspie Martynika i od wielu lat pracował w paryskiej komendzie. Półtora roku temu przeszedł na islam.

Hadama Traore nie powiedział, czy zastosuje się do zakazu. Na swoim koncie na Facebooku napisał jedynie, że we Francji panuje wolność wypowiedzi i demonstracji, a policja ma chronić wszystkich obywateli.

IAR/Reuters/kwi/zr

COMMENTS