HomeŚwiat

Francja: Wzrasta liczba zgonów wśród pensjonariuszy domów spokojnej starości

Francja: Wzrasta liczba zgonów wśród pensjonariuszy domów spokojnej starości

We Francji wzrasta liczba zgonów wśród pensjonariuszy domów spokojnej starości. Zdaniem lekarzy środki mające zabezpieczyć starsze osoby przed koronawirusem zostały zbyt późno wprowadzone w życie. Zsumowane dane z poszczególnych placówek wzbudzają niepokój.

Przeciętnie w jednym takim domu stwierdzono około szesnastu zgonów. Dyrektorka jednej z placówek jest zdania, że jeszcze jest czas by podjąć kroki, które pozwolą na ograniczenie liczby zgonów. Uważa, że można przy tym wykorzystać doświadczenia z hekatomby z okresu upałów.

Jej kolega z innego Domu Złotej Jesieni dziwi się, że Francuzom narzucono izolację – a zatem dlaczego w placówkach zajmujących się osobami w starszym wieku wciąż posiłki podawane są wszystkim w jednym miejscu – razem. Pensjonariusze należą do grupy wiekowej podwyższonego ryzyka, ze względu na wiek i przewlekłe choroby. Jerome Salomon – Główny Inspektor Zdrowia przypomina, że w skali krajowej, w tej chwili, na oddziałach intensywnej terapii pięćdziesiąt osiem procent pacjentów to osoby w przedziale wiekowym 60-80 lat. Według ministra zdrowia Oliviera Verana najczarniejszy scenariusz, to kilkadziesiąt tysięcy zmarłych wśród pensjonariuszy domów spokojnej starości.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/w mt

COMMENTS