HomeŚwiat

Francja wzmocni walkę z islamskim radykalizmem w sieci

Francja wzmocni walkę z islamskim radykalizmem w sieci

Francja wzmocni walkę z islamskim radykalizmem w sieci – ogłosił premier Jean Castex po zebraniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego w sprawie zamachu, do którego doszło tydzień temu w Conflans Sainte-Honorine. Premier zapowiedział dodatkowe wsparcie dla rządowego programu do walki z nielegalnymi treściami na portalach społecznościowych.

„Kontrole portali społecznościowych i walka z nienawiścią w sieci zostaną zwiększone” – poinformował francuski premier podczas konferencji prasowej. Wzmocniona zostanie rządowa platforma odpowiedzialna za ściganie nielegalnych treści w internecie. Zatrudni ona dodatkowych pracowników, aby polepszyć współpracę z prokuraturą – ogłosił Jean Castex. Podkreślił, że od piątkowego zamachu w Conflans Saint-Honorine platforma zasygnalizowała francuskim służbom ponad 1200 podejrzanych treści, co doprowadziło do 27 zatrzymań.

„Rada Bezpieczeństwa Narodowego ustaliła także nowe przepisy, które zostaną wpisane do przyszłego projektu ustawy o walce z separatyzmem” – poinformował premier Francji. Przewidują one ściganie internautów, którzy wywierają naciski na funkcjonariuszy publicznych lub udostępniają dane innych osób, zagrażając ich życiu.
Francuski rząd chce tym sposobem zapobiec sytuacjom jak ta, do której doszło przed zabójstwem nauczyciela Samuela Paty’ego. Przez kilka dni był on nękany w sieci przez ojca uczennicy oraz islamskiego aktywistę. Według śledczych, ich działania mogły zmotywować zabójcę do popełnienia zbrodni.

IAR/ Informacyjna Agencja Radiowa / Stefan Foltzer/i em/ w to/

COMMENTS