HomeŚwiat

Francja wprowadza ograniczenie poboru wody z powodu suszy. Najwyższy, czerwony alarm hydrologiczny obowiązuje w 81 departamentach

Francja wprowadza ograniczenie poboru wody z powodu suszy. Najwyższy, czerwony alarm hydrologiczny obowiązuje w 81 departamentach

Francja wprowadza ograniczenie poboru wody z powodu suszy. Jak podaje rządowy portal Propluvia, najwyższy, czerwony alarm hydrologiczny obowiązuje w 81 departamentach – obejmuje najwyższą ich liczbę w historii. W 170 miejscach wody można używać tylko do tak zwanych celów priorytetowych. 

Czerwony alarm obejmuje centralny pas Francji oraz południowy-zachód kraju, gdzie będzie obowiązywał do końca października. W niemal połowie departamentów objętych najwyższym alertem wprowadzono hydrologiczny stan kryzysowy.
Na terenach objętych czerwonym alarmem dozwolone jest użycie wody wyłącznie do picia oraz w celu zachowania bezpieczeństwa zdrowotnego i sanitarnego. Całkowicie zabronione jest między innymi podlewanie upraw, ogrodów i terenów zielonych.
W 43 francuskich departamentach, objętych pomarańczowym alarmem obowiązuje nakaz ograniczenia o co najmniej połowę poboru wody do podlewania upraw lub ograniczenie podlewania do 3 dni w tygodniu.
Francja boryka się z suszą po fali upałów, które nawiedziły ją w czerwcu i lipcu. Temperatury w wielu miastach pobiły rekordy letnich upałów, przekraczając 40 stopni.
W Polsce, według szacunków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, suszą dotkniętych jest ponad 1,8 milionów hektarów gruntów rolnych.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)/Le Figaro&Propluvia/jl/wk

COMMENTS