HomeŚwiat

Francja: Większość dzieł sztuki ocalała – trwają badania stanu konstrukcji Notre Dame

Francja: Większość dzieł sztuki ocalała – trwają badania stanu konstrukcji Notre Dame

Ocalała większość dzieł, które były w katedrze Notre Dame w Paryżu. Według ekspertów, w wyniku pożaru świątyni ucierpiało kilka procent zabytków. Prowadzone jest dochodzenie w sprawie okoliczności pożaru. 

Strażakom, którzy mimo szalejącego na dachu ognia weszli do wnętrza świątyni udało się wynieść z zakrystii i ze skarbca najcenniejsze zabytki. Posługując się specjalnym robotem uratowali dziewięćdziesiąt procent dzieł. Ocalały słynne organy znajdujące się między wieżami. Teraz wymagają jednak starannych zabiegów, ponieważ zostały zalane wodą.
Trwają badania stanu konstrukcji, ponieważ istnieją podejrzenia, że piaskowiec z którego jest zbudowana katedra bardzo ucierpiał w wyniku wysokiej temperatury spowodowanej pożarem, a następnie wody użytej do gaszenia ognia.
Według prokuratury prowadzącej dochodzenie przyczyną tragedii było nieumyślne spowodowanie pożaru w trakcie prac remontowych.
Portal PolskieRadio24.pl uruchomił raport specjalny, w którym są zbierane informacje, komentarze i analizy związane z pożarem katedry Notre Dame. Raport można znaleźć wpisując adres notredame.polskieradio24.pl lub wchodząc na główną stronę portalu PolskieRadio24.pl.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/mcm/wk

COMMENTS