Francja: Trzy osoby zatrzymane w związku z wczorajszym zamachem

Francja: Trzy osoby zatrzymane w związku z wczorajszym zamachem

Francuska policja zatrzymała trzecią osobę w związku z dochodzeniem w sprawie okoliczności wczorajszego zamachu w Paryżu. Wcześniej zatrzymano rodziców zamachowca. Teraz aresztowano jego przyjaciela.

Napastnik, który zginął od kul policjanta, zabił młodego mężczyznę, przypadkowego przechodnia i zranił nożem cztery osoby. Dwie są w poważnym stanie, ale ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.
Prowadzący dochodzenie przeszukali mieszkanie w hotelu w Paryżu, gdzie od pewnego czasu, po przeprowadzce ze Strasburga, mieszkał agresor wraz z rodzicami. Policji chodzi o ustalenie motywów, jakimi kierował się napastnik. Jego nazwisko figurowało zarówno w spisie osób podejrzanych o radykalizację poglądów pod wpływem dżihadu, jak i w archiwach antyterrorystycznych, zawierających dane osób potencjalnie zagrażających państwu francuskiemu.
Sprawca – dwudziestoletni mężczyzna, nigdy niekarany, mający od ośmiu lat francuskie obywatelstwo – przyjechał z rodzicami z Czeczenii. Naukowiec Frederic Ensel specjalizujący się w problematyce Azji wyjaśnił, że tak zwane Państwo Islamskie zachęca młodych wyznawców islamu, wręcz domaga się od nich, przyłączania się do dżihadu. W tym gronie są także osoby pochodzące z Czeczenii. Eksperci podkreślają, że rosyjskie władze w obawie przed zamachami zmuszają wielu mieszkańców tego regionu do opuszczenia Rosji.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/jj

COMMENTS

WORDPRESS: 0