Francja: Szef MSW ostrzega przed “radykalnymi elementami” na protestach

Francja: Szef MSW ostrzega przed “radykalnymi elementami” na protestach

Szef MSW Francji ostrzega przed skutkami protestów przeciwko podwyżkom cen paliw. Przez trzy kolejne weekendy w trakcie wieców w Paryżu i innych miastach dochodziło z tego powodu do zamieszek, jutro ma się odbyć kolejny protest.

Minister Christophe Castaner ostrzegał przed “radykalnymi elementami”, które mogą przenikać do struktur protestujących. Mówił, że uczestnicy protestów “stworzyli potwora, którego trudno teraz ujarzmić”. Szef MSW przypomniał też, że na ten weekend powzięto nadzwyczajne środki bezpieczeństwa. Zmobilizowanych będzie prawie 90 tysięcy policjantów. Minister Castaner zapowiedział “zdecydowaną” odpowiedź władz w razie zamieszek.

W związku z planowanymi na jutro protestami wiele obiektów turystycznych w Paryżu jest zamkniętych. Władze miasta wezwały też właścicieli sklepów w centrum do ich zamknięcia.
W ubiegły weekend do eskalacji przemocy dochodziło w różnych miejscach Francji, od Marsylii po Narbonne. W stolicy zatrzymano ponad czterysta osób. Ponad 100 zostało rannych. Protestujący podpalali samochody, niszczyli fasady budynków, tłukli szyby. Zniszczyli m.in. Łuk Triumfalny, wypisując na nim sprayem hasła związane z protestem.

Demonstranci domagali się wstrzymania planowanych podwyżek cen paliw. Po protestach rząd francuski zdecydował się na zamrożenie podwyżek.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/BBC/wcześn/to/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0