HomePILNE

Francja: Rozpoczyna się szczyt G7

Francja: Rozpoczyna się szczyt G7

Liderzy siedmiu najbogatszych państw świata spotkają się dzisiaj we francuskim kurorcie Biarritz. Szczyt G7 w położonym nad Oceanem Atlantyckim mieście potrwa dwa dni, a dochodzi do niego w atmosferze niepewności politycznej. W ostatniej chwili do najważniejszych tematów rozmów polityków ma być dodana sprawa gigantycznych pożarów, jakie trawią obecnie lasy w Amazonii.

Miasteczko Biarritz znane jest z luksusowych hoteli i kasyn, a jego gośćmi byli m.in. Coco Chanel czy Frank Sinatra. Dzisiaj jednak miasto opanują delegacje polityczne na czele których są prezydent USA Donald Trump, kanclerz Niemiec Angela Merkel czy szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

Politycy mają rozmawiać o wojnie handlowej USA i Chin, protestach w Hongkongu i pożarach lasów w Amazonii. Rozmowy mogą jednak okazać się trudne, bo nigdy jeszcze w swojej historii grupa nie była tak bardzo podzielona w kluczowych kwestiach. Z tego powodu tym razem politycy nie zakończą szczytu wydaniem wspólnego stanowiska.
Szczyt będzie pierwszym takim spotkaniem z udziałem nowego brytyjskiego premiera Borisa Johnsona i ostatnim dla Donalda Tuska i włoskiego premiera Giuseppe Conte. Prócz przedstawicieli siedmiu najbogatszych gospodarek świata zaproszono też gości specjalnych – przywódców Hiszpanii, Indii, Australii i Rwandy.

Cieniem na spotkaniu kładą się nie tylko różnice zdań wobec zmian klimatycznych, umowy nuklearnej z Iranu czy kwestii handlowych. Tuż przed spotkaniem amerykański prezydent Donald Trump zaproponował, by do grona ponownie przyjąć Rosję, wyrzuconą z ówczesnego G8 po aneksji Krymu. Francuski prezydent Emmanuel Macron kategorycznie jednak odrzucił taką możliwość.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/#Wojciech Cegielski/AFP/RTR/dyd

COMMENTS