2.6 C
Chicago
piątek, 29 marca, 2024

Francja otworzy punkty rejestracji imigrantów w Libii

Popularne

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520

W Libii powstaną tzw. hotspoty (punkty rejestracji imigrantów) – ogłosił w czwartek prezydent Francji Emmanuel Macron. Dzięki temu każdy imigrant czy uchodźca będzie mógł sprawdzić przed podróżą przez Morze Śródziemne czy dostanie w Europie azyl. Rząd w Paryżu ma nadzieję, że zmniejszy to napływ ludzi z Afryki na Stary Kontynent.

 

– Pomysł jest taki, żeby stworzyć hotspoty, tak aby ludzie, którzy nie dostaną w Europie azylu, nie podejmowali tego szalonego ryzyka [podróży przez Morze Śródziemne – red.]. To my pójdziemy do nich – powiedział w czwartek Macron w wystąpieniu w Orleanie we Francji. Prezydent Francji zauważył, że w Libii przebywa obecnie od 800 tys. do miliona ludzi, którzy pragną dostać się do Europy, ale wiele z nich nie spełnia uprawnień do otrzymania azylu. Dzięki punktom rejestracji ci, którzy tego azylu nie otrzymają, nie będą musieli na darmo płynąć do Europy tzw. szlakiem śmierci, czyli przez Morze Śródziemne. Emmanuel Macron powiedział, że hotspoty w Libii będą już gotowe tego lata.

 

Prezydent Francji podkreślił też w czwartek, że imigranci destabilizują sytuację w Libii i Europie, ponieważ napędzają przemyt ludźmi, który jest także pośrednio związany z terroryzmem. Rząd w Paryżu ma więc nadzieję, że hotspoty w Libii zmniejszą napływ osób do Europy (głównie Włoch), a co za tym idzie wpłyną na osłabienie działalności przemytników.

 

We wtorek w Paryżu Macron rozmawiał o kryzysie imigracyjnym z dwoma rywalizującymi ze sobą libijskimi przywódcami: popieranym przez ONZ premierem Fajizem as-Sarradżem i Chalifą Haftarem, byłym dowódcą armii w Libii, który kontroluje wschodnią część kraju. Po spotkaniu zgodzili się oni na zawieszenie broni w kraju, konflikt trwa tam bowiem od 2011 r. Unia Europejska, która stara się zawrzeć porozumienie z Libią w sprawie imigrantów i uchodźców, ma nadzieję, że zawieszenie to ustabilizuje sytuację w kraju i nakłoni ludzi do zostania w ojczyźnie.

 

Według danych ONZ w tym roku ponad 110 tys. ludzi przebyło drogę przez Morze Śródziemne do Europy z północnej Afryki oraz Bliskiego Wschodu. Około 2,3 tys. z nich zginęło podczas podróży lub zaginęło. Dla porównania rok temu bilans imigrantów i uchodźców, którzy zdecydowali się na tę niebezpieczną wyprawę, wynosił ponad 362 tys. osób. Większość z nich przebywa w Grecji oraz we Włoszech – te ostatnie intensywnie apelują do UE o pomoc w przyjmowaniu tak dużej liczby ludzi. Sama Francja w kryzysowym 2015 r. przyjęła 20 630 uchodźców – poinformowała agencja Eurostat.

 

(AIP)

- Advertisement -

Podobne

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Ostatnio dodane

Strony Internetowe / SEO
Realizacja w jeden dzień!
TEL/SMS: +1-773-800-1520