HomeŚwiat

Francja: Orędzie prezydenta Macrona po śmierci Jacques’a Chiraca

Francja: Orędzie prezydenta Macrona po śmierci Jacques’a Chiraca

Prezydent Francji Emmanuel Macron wspominał Jacques’a Chiraca w okolicznościowym, telewizyjnym orędziu. Były prezydent V Republiki zmarł rano w wieku 86 lat.

Emmanuel Macron mówił, że Francuzi stracili męża stanu, którego kochali tak jak on ich kochał. Dodał, że przez czterdzieści lat życia politycznego twarz Jacques’a Chiraca stała się częścią życia Francuzów, którzy podzielali jego ideały i sprawy o które walczył. Prezydent Macron zaznaczył, że Jacques Chirac uosabiał ideały Francji. Podążał za narodem w jego różnorodności. Bezustannie dążył do spoiwa, które łączy i odważnie walczył z ekstremą i z nienawiścią.

Emmanuel Macron mówił też o działalności Jacques’a Chiraca na arenie międzynarodowej, w tym o staraniach na rzecz budowy Europy narodów. Przypomniał, że zmarły prezydent odrzucił możliwość inwazji na Irak bez mandatu ONZ. Natomiast zaangażował się w procesy pokojowe w byłej Jugosławii i w Libanie.

Zgromadzenie Narodowe i Senat uczciły pamięć Jacquesa Chiraca minutą ciszy. Pałac Elizejski ogłosił, że poniedziałek ma być we Francji dniem żałoby narodowej.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/to/

COMMENTS