HomeŚwiat

Francja : Ofiary śmiertelne i ogromne zniszczenia na Antylach

Francja : Ofiary śmiertelne i ogromne zniszczenia na Antylach

Co najmniej 8 osób zginęło a ponad 20 odniosło obrażenia na francuskich Antylach w wyniku przejścia huraganu Irma nad Morzem Karaibskim. Żywioł przesuwa się teraz w kierunku Dominikany i Portoryko. Wiatr osiąga prędkość do trzystu kilometrów na godzinę. 

Wyspa St. Martin została zniszczona w 95 procentach. Uszkodzone zostały wszystkie domy, gmach prefektury, remiza strażacka i budynek portu lotniczego. Prefekt pobliskiej Gwadelupy mówi, że szpital jest nieczynny. Sale operacyjne są zalane wodą. Ulice są nieprzejezdne. Brakuje prądu i wody pitnej. Huragan wyrywał potężne palmy z korzeniami, przewracał samochody i zatapiał statki zacumowane w porcie. Nie oszczędził tych, które wcześniej rybacy wyciągnęli na ląd. Przypominają one połamane i poniszczone wraki. Na oczach bezradnej policji dochodzi do plądrowania sklepów. Informacje o ogromnych zniszczeniach dochodzą z sąsiedniej wyspy St. Berthelemy.
Klimatolog Jean Jouzel podkreśla, że nad północnym Atlantykiem jest wyjątkowo gorąco, a to tam powstał i stamtąd nadciągnął ten huragan. Wysokie temperatury sprawiły, że miał taką prędkość i niszczycielską siłę. Jean Jouzel ostrzega, że to dopiero początek sezonu huraganów. Teraz nadciągają Jose i Katia. Na odcięte od świata wyspy kierowane są śmigłowce z pomocą i z ratownikami.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/mcm/nyg

COMMENTS