Francja naciska na Niemcy w sprawie unijnego budżetu. Czego się domagają?

Francja naciska na Niemcy w sprawie unijnego budżetu. Czego się domagają?

Francja naciska na Niemcy w sprawie unijnego budżetu. Takie stwierdzenie powtarza się w komentarzach francuskich mediów po wręczeniu dzisiaj w Akwizgranie prezydentowi Emmanuelowi Macronowi nagrody Karola Wielkiego za rozwijanie idei europejskich. 

Emmanuel Macron sprecyzował swój punkt widzenia. Przede wszystkim chodzi o to, że Niemcy muszą zaakceptować inną formę budżetu niż polityka zaciskania pasa. Według francuskich mediów, będzie to trudne dla kanclerz Angeli Merkel. Macron podkreślił też, że zwolennicy Europy nie są osłabieni, nie są podzieleni i nie boją się przyszłości ani populizmu – co było aluzją do sytuacji politycznej we Włoszech i w Austrii.
W Akwizgranie Emmanuel Macron nawiązał także do decyzji prezydenta Donalda Trumpa wobec Iranu. Zaznaczył, że Stany Zjednoczone – państwo suwerenne – podjęło decyzję o tym, by nie szanować wcześniej przyjętych przez siebie zobowiązań. Zdaniem prezydenta Macrona, jest to polityka idąca w bardzo złym kierunku. Polityka wobec Iranu łączy Francję i Niemcy, sprawa unijnego budżetu – zdecydowanie dzieli.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/em/dabr

COMMENTS

WORDPRESS: 0