"> Francja: Maleje mobilizacja tak zwanych „żółtych kamizelek” – wiadomosci.com

Francja: Maleje mobilizacja tak zwanych „żółtych kamizelek”

Francja: Maleje mobilizacja tak zwanych „żółtych kamizelek”

We Francji maleje mobilizacja tak zwanych „żółtych kamizelek”. W sobotnim proteście wzięła udział najmniejsza liczba osób od rozpoczęcia demonstracji w listopadzie. 

Według oficjalnych danych w pochodach, jakie organizowano w wielu rejonach Francji, udział wzięło nieco ponad dwadzieścia osiem tysięcy ”żółtych kamizelek”, o dziesięć tysięcy mniej niż przed tygodniem i jedna dziesiąta liczby osób, które brały udział w proteście w połowie listopada. „Żółte kamizelki” zapewniają, że uczestnicy mają wciąż silną motywację, by brać udział w protestach.
W niektórych miejscach doszło do starć z policją, która użyła gazów łzawiących. Tak było w Paryżu, gdzie zatrzymano około dwudziestu osób, a dalej także w Nantes, w Bordeaux czy w Quimper w Bretanii. Według komentatorów przyczyn mniejszego liczebnie udziału w protestach należy szukać w tym, że ruch podzielił się co do celów protestu – poza finansowymi dotyczącymi zwiększenia siły nabywczej pieniądza, pojawiły się także żądania natury ekologicznej i rzeczywistego zrównania w prawach kobiet i mężczyzn.
„Żółte kamizelki” zapowiadają wielką mobilizację, na przyszłą sobotę.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/kanoCOMMENTS

WORDPRESS: 0