Francja: Macron spotka się jutro ze związkowcami, pracodawcami i samorządowcami

Francja: Macron spotka się jutro ze związkowcami, pracodawcami i samorządowcami

Prezydent Francji Emmanuel Macron spotka się w poniedziałek rano w Pałacu Elizejskim z przedstawicielami związków zawodowych, organizacji pracodawców i władz samorządowych – podają cytowane przez agencję Reutera źródła w Pałacu. Wieczorem zaś prezydent Macron ma wygłosić orędzie. Od czterech tygodni w każdy weekend przez Francję przetaczają się antyrządowe protesty tak zwanych żółtych kamizelek.

Spotkanie ze związkowcami i pracodawcami rozpocznie się o 10:00 czasu środkowoeuropejskiego. Jak podaje źródło Reutera, ma to być próba pojednania różnych środowisk w trudnych czasach dla kraju. “Chodzi o to, by wysłuchać ich propozycji z perspektywą wprowadzenia ich w życie” – mówi cytowane źródło.
Wieczorem prezydent Macron ma wygłosić orędzie w sprawie kryzysu związanego z protestami żółtych kamizelek – podał Pałac Elizejski. Wystąpienie ma się rozpocząć o 20:00. Temat orędzia nie jest podany w oficjalnym komunikacie, ale według minister pracy Muriel Penicaud, prezydent Macron ma zapowiedzieć “natychmiastowe i konkretne rozwiązania” obecnego kryzysu. Wcześniej media sugerowały, że francuski przywódca zapowie zniesienie lub częściowe uchylenie niektórych podatków, waloryzację emerytur i podniesienie płacy minimalnej.
Podczas wczorajszych protestów “żółtych kamizelek” w Paryżu podpalano samochody, budowano barykady na ulicach i wybijano szyby. Zamknięta była Wieża Eiffla i główne muzea, a także wiele stacji metra. Wczoraj przeciwko polityce prezydenta i wzrastającym kosztom utrzymania protestowało w całej Francji około 136 tysięcy osób. W Paryżu 135 osób zostało rannych. Do zamieszek doszło też w wielu innych miastach. Ogółem zatrzymano 1723 osoby, z czego 1220 zostało tymczasowo aresztowanych.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)/Reuters/AFP/wcześn/to/asCOMMENTS

WORDPRESS: 0