Francja: Macron o zmianach mających poprawić przyszłość Francuzów

Francja: Macron o zmianach mających poprawić przyszłość Francuzów

Nowy akt decentralizacji, nowy pakt terytorialny, reforma wyższych funkcji publicznych to niektóre ze zmian zapowiedzianych przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona. W Pałacu Elizejskim prezydent wygłosił przemówienie na zakończenie narodowej debaty przeprowadzonej w odpowiedzi na odbywające się co sobotę od pięciu miesięcy protesty tzw. żółtych kamizelek. 

Emmanuel Macron zapowiedział zmiany w funkcjonowaniu demokracji, zwiększenie udziału społeczeństwa w podejmowaniu kluczowych dla niego decyzji, decentralizację, także na poziomie transportu lokalnego i zwiększenie poczucia odpowiedzialności władz lokalnych, dostosowanie zarządzeń administracyjnych do wymogów regionalnych i lokalnych tradycji na przykład Korsyki czy Bretanii. Prezydent mówił, że chodzi o to, aby przywrócić każdemu nadzieję na jego rozwój od każdego oczekując wysiłku, na miarę jego możliwości. Zdaniem Emmanuela Macrona, tylko w ten sposób będzie można odbudować francuską tożsamość, która oznacza bycie przywiązanym do historii Francji, ale i ale i patrzenie w przyszłość. Emmanuel Macron zapowiedział także zmiany w dziedzinie podatków, które zostaną zmniejszone w niektórych kategoriach zarobków, a także w przypadku emerytów.
Odpowiadając na postulaty zwiększenia uczestnictwa obywateli w sprawowaniu władzy, Emmanuel Macron oświadczył, że nie popiera wprowadzenia obowiązku uczestnictwa w wyborach.
Zapowiedział także – jak ujął – nowy akt decentralizacji państwa polegający na zwiększeniu kompetencji i odpowiedzialności władz lokalnych. Ma on dotyczyć codziennego życia – kwestii mieszkania, transportu.
Francuski prezydent oświadczył także, że chce reorganizacji administracji państwowej. Polegałaby ona na zmniejszeniu liczby urzędników w instytucjach na szczeblu centralnym przy jednoczesnym zwiększeniu ich liczby w terenie. Mieliby oni także większą odpowiedzialność i władzę.
Protest “żółtych kamizelek” trwa od 17 listopada ubiegłego roku. Co sobotę na ulice francuskich miast wychodzą ludzie manifestujący niezadowolenie z polityki najwyższych władz.
Zaplanowane na ubiegły poniedziałek przemówienie prezydenta Macrona zostało odwołane z powodu pożaru, który wieczorem strawił katedrę Notre-Dame w Paryżu.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/jl/dwCOMMENTS

WORDPRESS: 0