HomePILNE

Francja: Liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 8 tysięcy. Hiszpania: 674 nowe ofiary koronawirusa

Francja: Liczba ofiar koronawirusa przekroczyła 8 tysięcy. Hiszpania: 674 nowe ofiary koronawirusa

We Francji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa przekroczyła osiem tysięcy. Zdaniem ekspertów, szczyt epidemii ma nadejść w regionach najbardziej dotkniętych, w tym w stołecznym Ile-de-France, w najbliższych dniach rozpoczynającego się tygodnia.

Według informacji podanych przez Naczelną Dyrekcję Zdrowia, we Francji zmarło osiem tysięcy siedemdziesięciu ośmiu pacjentów, to jest o trzystu pięćdziesięciu siedmiu więcej niż dobę wcześniej. Według tego samego źródła, liczba ofiar jest wciąż bardzo duża, ale w porównaniu do ostatnich dni wzrasta w znacznie wolniejszym tempie. Niemal siedem tysięcy chorych jest w ciężkim sanie i wymagało leczenia na oddziałach intensywnej terapii. To wzrost w ciągu dwudziestu czterech godzin o 140 przypadków.

Po wielu dniach nieco bardziej optymistyczne prognozy zaczęły napływać ze wschodnich, najbardziej dotkniętych epidemią regionów Francji – z Alzacji, Lotaryngii i z Burgundii. W tamtejszych szpitalach zanotowano bardzo niewielki, ale jednak spadek liczby nowych pacjentów. Wzrastają natomiast statystyki zgonów.

Liczba ofiar koronawirusa w Hiszpanii wzrosła od niemal 12,5 tysięcy. Poinformowały o tym miejscowe służby ratunkowe. W ciągu ostatniej doby zmarły 674 osoby. Władze podkreślają, że zarówno liczba nowych zakażeń jak i nowych zgonów nieznacznie spada.

Hiszpania jest drugim na świecie krajem po Włoszech pod względem liczby ofiar COVID-19. Ocenia się, że co piąta ofiara śmiertelna w skali całego świata to właśnie mieszkaniec Hiszpanii. Większość zmarłych w tym kraju to osoby powyżej 70. roku życia.

Miejscowe władze podkreślają, że pojawiają się pierwsze oznaki, że epidemia może wkrótce powoli zacząć ustępować. 674 osoby, które zmarły w ostatniej dobie to mniej niż dzień czy dwa dni wcześniej. Spada także przyrost liczby zakażonych.

Hiszpania wkroczyła właśnie w czwarty tydzień restrykcji, a premier Pedro Sanchez poinformował, że stan wyjątkowy będzie przedłużony. “Po analizie ekspertów i naukowców rząd zwróci się do parlamentu o przedłużenie po raz drugi stanu wyjątkowego, tym razem do 25 kwietnia” – zapowiedział. Obecnie wyjść można jedynie po niezbędne zakupy, ograniczona jest także liczba osób, które mogą stawiać się w pracy.

W Hiszpanii bezrobocie wzrosło do najwyższego od trzech lat poziomu. Obecnie wynosi 9.3 procent.

 


IAR/Informacyjna Agencja Radiowa/ #Cegielski/ RTR/BBC/WHO/El Pais/w mt
Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/w dw

COMMENTS