HomeKultura

Francja: Lato pełne festiwalowych atrakcji

Francja: Lato pełne festiwalowych atrakcji

Jak zwykle latem Francja ma bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych – od słynnych festiwali po fascynujące wystawy. Poza legendarnym świętem sztuki dramatycznej w Awinionie, które rozpoczyna się w najbliższy czwartek, atrakcji nie zabraknie też w innych rejonach kraju.

Przez całe lato w Instytucie Giacomettiego czynna będzie wystawa rzeźb artysty zatytułowana „Przedmioty niewidoczne”. W 1930 roku Giacometti będąc pod urokiem twórczości Louisa Aragona, Andre Bretona i Salvatora Daliego trafił do kręgu surrealistów, który opuścił jednak w pięć lat później. Z tego okresu pochodzi rzeźba kobiety stylizowana na posąg egipski.
W paryskim Muzeum d’ Orsay można podziwiać obrazy Berthe Morisot – jedynej kobiety w gronie impresjonistów. Po raz pierwszy pokazano jej najwybitniejsze dzieło „Kołyskę”. W „Atelier Światła” spacerujemy między kłosami zbóż wyczarowanymi przez Van Gogha. W otoczonym średniowiecznymi murami Cacassonne opera, teatr i balet przeplatać się będą ze współczesną muzyką francuską. W Vienne, u stóp Alp, króluje jazz. Z kolei rock usłyszeć będzie można na skalistych wybrzeżach Korsyki i to już po raz siedemnasty. Za kilka dni w mieście trzech muszkieterów w La Rochelle rozpocznie się niezwykle popularny festiwal kultury krajów francuskojęzycznych. Zaś w Aix-le-Bain, które słynie nie tylko z jeziora i alpejskich krajobrazów, rytmy rocka narzuci zespół Scorpions .

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Marek Brzeziński/Paryż/mcm/mt

COMMENTS